Тој, исто така, рече дека околу 60 проценти од кандидатите ќе бидат нови кандидати за градоначалници и кандидати. „Кога разговаравме за промени во партијата, тие сега се видливи“, рече Вучиќ.

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 февруари, 2020 22:18

Вучиќ за претстојните избори во Србија: Ќе ги распишам на 4-март, еве со сигурност со кого ќе коалицираме

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија и лидер на СНС, Александар Вучиќ, денеска соопшти дека 58% нови луѓе ќе бидат на списокот СНС за претстојните парламентарни избори.

Вучиќ во утринската програма рече дека, бидејќи е направен прелиминарниот список за 150 кандидати, наведени се повеќе од 30 лица од Академијата за млади лидери, дека ќе има 20 пратеници од таа академија, нови луѓе, кои сакаат да се грижат за себе и за младата генерација.

Тој, исто така, рече дека околу 60 проценти од кандидатите ќе бидат нови кандидати за градоначалници.

„Кога разговаравме за промени во партијата, одлучивме да бидат видливи“, рече Вучиќ.

На прашањето дали партијата ќе ги поддржи тие измени, тој изрази уверување дека тоа ќе го стори.

„Кога станува збор за СНС, луѓето честопати се обидуваат да најдат нешто погрешно што правиме во партијата. Сепак, СНС е далеку најдобрата политичка партија, способна да ги пронајде и поправи своите грешки.

Тој посочи дека партијата има проблеми со одредени арогантни функционери, проблем за кој треба да се бори понатаму.

. Тој истакна дека никој, како СНС, не направил такви драстични промени по само еден циклус, додавајќи дека е особено горд на тоа.
Вучиќ рече дека за време на предизборната кампања ќе се бори за секој глас, затоа што претстојните избори се од големо значење за Србија.

Запрашан од кого СНС сигурно би коалицирале, Вучиќ одговори:

“Со Расим jајиќ и Милан Кркобабиќ затоа што тие се одговорни луѓе. Jајиќ е еден многу пристоен човек. Тој ја има истата популарност во Белград како што има и во Нови Пазар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

ЦРН РЕКОРД ВО СРБИЈА: 287 новозаразени лица од корона вирусот, 11 мртви

Во последните 24 часа биле тестирани 4.050 лица за вирусот на корона во Србија, од кои 287...

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, Курир.рс дозна ексклузивно.

ЕКСКЛУЗИВНО КУРИР.РС: Вучиќ закажа консултации за формирање на нова влада- ЕВЕ СО КОГО ЌЕ СЕ СРЕТНЕ

Како што открива Курир.рс, на разговор прво ќе дојдат малцинските партии, потоа СПАС,...

Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

Вучиќ на вечера во Франција со најмоќните светски лидери: Во четири очи со МАКРОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот...

Во моментот кога репортерката вели „Нашата екипа доби доста навреди, се жалат за тоа како изгледа нашата програма и тоа како известуваме од протестите“ од зад грб и приоѓа маж кој си ги соблекува пантолоните и го покажува задникот!

ФОТО: Демонстрант го покажа задникот пред камерата на РТС

Демонстрант од вечерашните протести во Белград, се соблече гол во моментот кога српската...