Србија е земја на храброст и таа секогаш ќе ги победи насилниците, напиша Вучиќ на Твитер, со фотографија која се гледа како игра шах, заедно со министерот за надворешни работи Стефановиќ.

Објавил: Сара Фемина | 17 март, 2019 15:50

Вучиќ игра шах во кабинетот и баш му е гајле што во Србија се палат автомобили и кршат стакла во телевизии !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Додека во Србија се палат автомобили, кршат стакла на врати од телевизии и рушат објекти, претседателот Вучиќ и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ, се релаксираат со играње на шах.

Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ заедно со Министерот за Надворешни работи, Небојша Стефановиќ, денеска реши денот да го помине во својот кабинет играјќи шах, не замарајќи се за синоќешната ситуација во која имаше упад во зградата на РТС, во која имаше искршени стакла и оштетени објекти.

Тој на својот Твитер профил објави фотографија и напиша:

Во мојот кабинет мала пауза за краток одмор, после попладневните активности. Србија е земја на храброст и таа секогаш ќе ги победи насилниците, напиша Вучиќ на Твитер, со фотографија која се гледа како игра шах, заедно со министерот за надворешни работи Стефановиќ.

Група демонстранти и лидери на партии, вчера насилно влегоа во зградата на РТС и искршија стакла и оштетија неколку автомобили.

Неколку искршени стакла на телевизијата, и еден оштетен автомобил е билансот од синоќешниот упад во зградата на демонстрантите во националниот ТВ сервис во Србија РТС.

За вечерва се најавени нови протести во Белград, а денеска свое обраќање имаше и претседателот Александар Вучиќ.

Српската премиерка, Ана Брнабиќ најостро го осуди вчерашниот упад на демонстрантите во зградата на РТС и упати порака дека државата нема намера во иднина да толерира никакво насилство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Австралискиот екстремист (28) отвори оган на џамијата АЛ Хур на Нов Зеланд во градот Крајстчер. Пукал на деца, а за сега се потврдени 40 жртви.

ВО ЖИВО : Масакр во две џамии во Нов Зеланд – има 40 мртви, убиецот настанот го пренесувал во живо на фејсбук

Во градот Крајстчерч на Нов Зеланд непознати лица утрово отворија оган на две џамии....

Спрема неофицијални податоци, немилиот настан се одиграл во вторникот, а наводно Ѓорѓе поради напад на љубомора, прво ја претепал брутално, па после тоа продолжил да ја малтретира својата девојка.

НЕВИДЕН МАСАКР ВО НОВИ САД: Со дрвена мотика и кршел раце и ребра на девојката, а со пегла ја горел по лицето

Ѓорѓе. Л(24) брутално ја претепал својата девојка Ивана(22), со која живеел во стан во центарот...