Србија барала Западен Балкан да биде изземен од забраната на ЕУ за увоз на руска нафта

Објавил: Македонка Димкин | 6 октомври, 2022 16:20

Вучиќ: Им благодарам на соседите, само го прават тоа што го прават од 1941!

Фото/Текст извор: ©Fokus

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска од Прага учествуваше во живо во телевизиска програма по повод лобирањето на Хрватска во ЕУ за забрана на увоз на руска нафта во Србија, поради што ќе платиме повеќе за тоа.

– Србија ќе одговори на забраната за увоз на руска нафта на сериозен, одговорен, но и стратешки далекусежен начин. Им благодариме на нашите хрватски соседи што по којзнае кој пат покажаа што сакаат за нашата земја и нашиот народ… Нашите соседи веќе се пофалија дека тоа го заслужуваат! Дури и ја измислија мојата изјава – рече претседателот, додавајќи дека Хрватска само го прави тоа што го прави со децении, од 1941 година.

Тој истакна и дека е среќен што Србија води своја политика и што е сосема смирен влегувајќи на денешната средба во Прага.

Вучиќ потсети дека Србија барала Западен Балкан да биде изземен од забраната на ЕУ за увоз на руска нафта, а во предлог-одлуката на Унијата требало да биде така, но „тогаш нашите соседи се фалеле дека тие се виновни“ за дојде фактот дека тоа не се случи.

-Некои земји од ЕУ се изземени, како Бугарија, Унгарија… Србија не е. Хрватска само си ја вршеше работата, што ја прави со децении, изјави Вучиќ пред почетокот на самитот во Прага, обвинувајќи ги хрватските медиуми дека ја измислиле неговата изјава дека Загреб е виновен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод утрово снег паѓа и во низините. Паѓа во Огулин, кој, како што можете да видите на насловната фотографија, побеле.

ФОТО: Во Хрватска над 30 сантиметри снег – се расчистуваат автопатите

И утрово во дел од Хрватска врне снег, додека во останатиот дел од земјата има дожд...

„На јавна расправа го испраќаме Законот за дополнителен данок на добивка. Тоа значи дека оние кои имаат повеќе ќе им помогнат на оние кои имаат помалку. Сметаме дека ваквиот вид данок би бил солидарен придонес“, кажа Пленковиќ на седница на владата, додавајќи дека „не станува збор за казнување на оние кои се успешни“.

Министерот за финансии Марко Приморац на конференција за медиумите ги изложи деталите на предложениот закон, наведувајќи дека тој данок пред сè е наменет за редистрибуција на профитот на даночните обврзници кои ќе остварат значително поголеми нивоа на добивка во однос на четиригодишниот просек.

Тој потсети дека во хрватскиот даночен систем за добивката веќе постојат две стапки и два прага, а со новиот данок во оваа кризна ситуација фактички се воведуваат уште еден праг и уште една стапка.

„Оние чиј приход е поголем од 300 милиони куни (39,7 милиони евра) ќе плаќаат данок на екстра профит. Тие ќе имаат стапка од 18 отсто данок на добивка, и дополнителен данок кој ќе зависи од нивото на профит во 2022 за оние што ќе бидат за 20 отсто над просекот во последните четири години“, кажа Приморац.

Според него, кога сè ќе се собере ако некому добивката во 2022 му била, на пример, 50 отсто поголема во однос на четиригодишниот просек, неговата ефективна стапка на данок на добивка би била 24 отсто, а на оној чија добивка пораснала 100 отсто во однос на последните четири години, ефективната даночна стапка ќе му биде околу 30 отсто.

Хрватска воведува данок на екстра профит

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави воведување данок на екстра профит во таа...