Група кинески експерти дојдоа од Кина во саботата за да и помогнат на Србија во борбата против коронавирусот.

Објавил: Сара Фемина | 23 март, 2020 15:14

ВУЧИЌ И БРНАБИЌ СО КИНЕСКИТЕ ЕКСПЕРТИ: Денеска во 18 часот вонредно обраќање!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs магазин.мк

Претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ денеска ќе се сретнат во 17 часот со докторите од Кина кои и помагаат на Србија во борбата против вирусот корона, а обраќањето на јавноста се очекува во 18 часот, дознава Танјуг.

На состанокот ќе учествуваат и членовите на Кризниот штаб – да се спречи заразата на вирусот, предводена од премиерката Брнабиќ, и да се елиминираат ефектите врз економијата, предводени од претседателот Вучиќ.

Завчера во Србија пристигнаа шест медицински експерти од Кина за да и помогнат на Србија да се бори против новиот коронавирус.

Група кинески експерти дојдоа од Кина во саботата за да и помогнат на Србија во борбата против коронавирусот.

Кинеските стручњаци што деновиве допатуваа на помош во Србија предвидуваат дека состојбата со коронавирусот кај нашиот северен сосед може да се стабилизира за 29 дена.

„Доколку сите почнат да се придржуваат кон мерките, стручњаците од Кина проценуваат дека во Србија за да се стабилизира состојбата со коронавирусот ќе и’ требаат 29 дена“, изјави српскиот министер за здравство, Златибор Лончар.

Заклучно со вчера, Србија имаше 222 заразени и двајца починати од коронавирусот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано,...

На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

ЕКСКЛУЗИВНО ОД СРБИЈА: Руските и српските војници договорија заеднички напад на КОРОНА!

На Воената медицинска академија се одржа состанок, покрај српскиот, на кој присуствуваа...

Сега е договорено меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози.

РУСИЈА ДЕСНА РАКА НА СРБИЈА: Руски авион со помош слета во Белград, ќе пристигнат 86 лекари и уште 11 авиони!!

Хуманитарна помош од Русија слета на аеродромот Батајница. Премиерката на Србија,...

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...