Додик изјави дека српскиот претседател најавил дека ќе пренасочи дел од пакетите со помош од Кина во БиХ.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 март, 2020 14:39

Вучиќ и Додик со заштитни маски: Српскиот претседател намени дел од пакетите на Кина за Република Српска

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Претседателот Александар Вучиќ се сретна со членот на Претседателството на Србија, Милорад Додик, на разговори околу помошта на Србија на Република Српска во материјали и опрема за борба против коронарен вирус.

Вучиќ и Додик состанокот го одржаа во Вилата Бокеjка во Белград, а во согласност со мерките за заштита од вируси, на средбата се поздравиле со лактите, како и нивните соработници, носеле маски.

Додик изјави дека српскиот претседател најавил дека ќе пренасочи дел од пакетите со помош од Кина во БиХ.

Тој за Алтернативната телевизија во саботата изјави дека патувал за Србија затоа што на БиХ му се потребни респиратори, маски, ракавици, комбинезони за здравствени работници, иако во моментов има доволно.

„Треба да ги зајакнеме регионалните респираторни болници и службата за тестирање за да ги отвориме центрите во Бјелина, Добој, Фоча, Источна Сараево бидејќи во моментот се тестира само во Бања Лука“, рече Додик.

Тој очекува да пристигнат 25.000 тестови.

Во Србија вчера беа регистрирани уште 17 нови случаи на заболени од коронавирус, а вкупниот број се зголеми на 188. Во саботата во Белград пристигнаа медицински екипи од Кина, кои донесоа и опрема за полесно справување на епидемијата во Србија, која претходно ја побара српскиот претседател Александар Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...