Според изворот за Нова, наесен се очекува да се реши и прашањето за враќањето на имотот и евентуалното враќање на раселените лица.

Објавил: Македонка Димкин | 10 август, 2022 23:50

ВУЧИЌ И КУРТИ ЌЕ ПОТПИШАТ ДЕКЛАРАЦИЈА?

Фото/Текст извор: ©NOVA

Декларација за исчезнатите лица во војната на Косово, со која ќе може меѓусебно да се разменуваат информации за наоѓање на овие лица се очекува да потпишат српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти на 18 август во Брисел, објави српска Нова.

Иако не е позната агендата на средбата, се вели дека новата рунда преговори ќе треба да ги смири неодамнешните тензии околу регистарските таблички на српските возила кога косовската влада реши да примени одлука за реципроцитет со Србија во врска со примената на документи. Во знак на револт, Србите на Косово поставија барикади на два гранични премини.

Според изворот за Нова, наесен се очекува да се реши и прашањето за враќањето на имотот и евентуалното враќање на раселените лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот на клубот Атанас Мазнев вели дек овој напад не е случаен, бидејќи претходно им се откажувале договорите за закуп, а проблем имаат и со сегашниот објект.

Во Охрид се отвора ново бугарско здружение, во Благоевград оштетен Македонскиот културен центар

Македонските клубови во Бугарија повторно се мета на вандали. Овој пат од македонскиот...