„Нашите планови се големи и амбициозни, без оглед на сериозноста на политичката и здравствената криза, како на меѓународно, така и на регионално ниво“, истакна Вучиќ, додавајќи дека целта е да се постигне раст на БДП од шест проценти во 2021 година.

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 декември, 2020 17:21

ВУЧИЌ НАЈАВИ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ: Просечната плата до крајот на 2021 година ќе биде 570 евра, а пензијата околу 270 евра

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска, презентирајќи ги плановите за 2021 година, дека просечната плата во јавниот сектор ќе достигне 560 или 570 евра на крајот 2021 година, а пензијата околу 270 евра.

„Нашите планови се големи и амбициозни, без оглед на сериозноста на политичката и здравствената криза, како на меѓународно, така и на регионално ниво“, истакна Вучиќ, додавајќи дека целта е да се постигне раст на БДП од шест проценти во 2021 година.

Потоа, јавниот долг треба да остане под 60 проценти, а тоа е јавниот долг на општата држава, за идните генерации да не бидат оптоварени со долгови.

Ние сакаме да правиме бизнис дома и да дадеме што повеќе, како и да тргнеме уште позначајно напред “.

Потоа, да има буџетски дефицит до три проценти во текот на 2021 година, нагласи претседателот на Србија.

Тој очекува да склучи нов аранжман со ММФ, како и да го подигне кредитниот рејтинг на Србија до „инвестиција“ до крајот на 2021 година или почетокот на 2022 година, што ќе го изедначи рејтингот со најразвиените земји на ЕУ.

Целта е платите да достигнат 560 или 570 евра пред крајот на годината, додека во Белград тоа би изнесувало скоро 700 евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Околу 15.000 македонски државјани веќе се вакцинираа во Србија, најголем број од нив со „АстраЗенека“, која во Македонија е достапна само за лицата над 60 години.

Србија од 21 јуни почнува со прослави, Вучиќ ги кани граѓаните од регионов да се вакцинираат

Граѓаните на Србија од 21 јуни ќе можат да организираат прослави, најави премиерката...

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...