Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

Објавил: Стојче Бушин | 10 јули, 2020 6:21

Вучиќ на вечера во Франција со најмоќните светски лидери: Во четири очи со МАКРОН

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

– Макрон ме однесе во собите што само тој ги користи, тој покажа големо внимание кон Србија, се сети на неговиот престој во Србија неколку пати. Тоа е показател за тоа колку се грижеше да го покаже своето гостопримство. Во суштинското прашање, разговаравме за три теми. Првиот е Косово и Метохија, вториот е за образованието и економијата, а третиот е како тој ги гледа Европа и светот. Морам да кажам дека добро се разбираме.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот на Франција, Емануел Макрон!

Слушнав некои гласини дека Албанците воопшто нема да доаѓаат во Брисел. Морам да видам каква е идејата. Треба да разговарам со Мирослав Лајчак вечерва. Се обидуваме да покажеме дека сме партнери, дека не сакаме да бегаме од тешки теми, и тогаш се изненадувам кога некој ќе рече дека не може да дојде заради внатрешни околности. Ќе почекам да видам, утре наутро. Србија е подготвена, рече Вучиќ.

 Сакав да ги намалам тензиите преку разговори, да го заштитам нашиот народ. Секогаш можеме да дојдеме во ситуација што е тешка за нас. Ја покажуваме нашата сериозност, и јас сум благодарен на францускиот претседател за таквото добредојде.

– Ќе видиме што ќе правиме со она за што не се согласуваме. Постојат безброј мали чекори што можеме да ги преземеме за подобрување на односите, тоа е тактика која е добра! Мислам дека Макрон, како одличен геополитички експерт, го разбира тоа. Би било смешно да се каже дека тој е на наша страна, но тој ја разбира позицијата на Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

5.000 дози вакцина „Фајзер-Бајонтек“ одат кај здравствените работници низ цела Србија, а 5.000 дози во геронтолошките центри и институциите за социјална заштита.

До крајот на неделата во Србија ќе се вакцинираат 11.000 лица со вакцината против корона!

Од денес започнува имунизацијата на здравствените работници, проследена во првиот...

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони...

Таткото на претседателот на Србија, Анѓелко Вучиќ, вечерва беше примен во болницата на Бежанијска коса, каде исто така се бори против вирусот корона.

СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ итно пренесен во болница!

Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ, Ангелко Вучиќ вечерва итно е пренесен...