Имаме многу добра соработка со СПС на Ивица Дачиќ. Имавме нешто поинакви ставови за тоа како треба да изгледа во иднина, но јас ги прифатив предлозите на Дачиќ.

Објавил: Стојче Бушин | 20 октомври, 2020 21:00

ВУЧИЌ ОБЈАВИ СО КОГО СНС ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: Дачиќ ќе биде претседател на Собранието!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обраќа на нацијата по завршувањето на седницата на Претседателството на Српската напредна партија и по тој повод најави дека и СПС и СПАС ќе влезат во новата влада!

 Имаме многу добра соработка со СПС на Ивица Дачиќ. Имавме нешто поинакви ставови за тоа како треба да изгледа во иднина, но јас ги прифатив предлозите на Дачиќ.

Направивме добри работи за нашата земја, заедно. Ќе продолжиме да работиме со нив во малку изменет формат.

Исто така, имав можност подобро да го запознам г-дин Шапиќ. Бев задоволен и во човечки аспект и како претседател на Републиката. Тој немаше никакви барања. Ниту за министерствата, ниту за директорите, ниту за нешто што инаку е плен за политичарите.

Разговаравме за станови за воен персонал, за надворешна политика. Тој не побара ништо, неговата партија ќе има еден министер во новата влада. Претседател на Националното собрание ќе биде Ивица Дачиќ – објасни Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Околу 15.000 македонски државјани веќе се вакцинираа во Србија, најголем број од нив со „АстраЗенека“, која во Македонија е достапна само за лицата над 60 години.

Србија од 21 јуни почнува со прослави, Вучиќ ги кани граѓаните од регионов да се вакцинираат

Граѓаните на Србија од 21 јуни ќе можат да организираат прослави, најави премиерката...

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...