Претседателот на Србија објасни дека Белград се согласил со голем број барања на Приштина

Објавил: Македонка Димкин | 23 март, 2022 14:34

Вучиќ: Приштина , Загреб и Сараево се обидуваат да ја вовлечат Србија во конфликти

Фото/Текст извор: ©новости

Српскиот претседател Александар Вучиќ  изјави дека „Приштина и делови од Подгорица како Загреб и Сараево се обидуваат да ја вовлечат Србија во конфликти“.

По седницата на Советот за национална безбедност и разговорите со претставниците на Србите од Косово, Вучиќ изјави дека некои во регионот „играат игра против Србија“.

– Сакаат да не означат како некој што е против западната цивилизација, поставија стапица, за да ни бидат наметнати санкции и физички да не можеме да му помогнеме на народот. Мора да избегнеме таква стапица. Се обидуваат да не вовлечат во конфликти, и делови од Подгорица, дел од Загреб, Сараево, цела Приштина – рече Вучиќ на прес-конференција во Белград.

Тој посочи дека одбивањето на Албанците да ги одржат претстојните општи избори во Србија на територијата на Косово, не само што претставува нивен молк, туку и прашање на безбедносен и политички опстанок на Србите на Косово.

Вучиќ вели дека на денешните средби со претставници на Србите од Косово и со амбасадорите на земјите од Квинте се разговарало за аспектите и последиците од ваквата одлука на Приштина.

Претседателот на Србија наведува дека претставниците на Србите од Косово речиси едногласно побарале да се повлечат од сите приштински институции, но и 435 полицајци на север да ја напуштат регионалната полиција

.-Им поставив едно прашање – Добро, ајде да направиме денес, а што ден потоа? Не е проблем, ќе го префрлиме финансискиот товар, но ден потоа се плашам дека би можеле да влеземе во маѓепсаниот круг на бескрајни воени конфликти и затоа побарав дополнително трпение и да продолжат разговорите околу 8-9 април. – рече Вучиќ.

Претседателот на Србија објасни дека Белград се согласил со голем број барања на Приштина кога станува збор за одржување на изборите, вклучително и дека Приштина бара соработка и да му овозможи на ОБСЕ да ги следи изборите, но дека нема да ја признае независноста на Косово.

Тој додаде дека за одлуката на Приштина ги информирал амбасадорите на земјите од Квинте, од кои, како што вели, очекува остра осуда.

– Амбасадорот на Русија целосно ги разбра ставовите на Србија, вршителот на должноста на Кина слушаше и му пренесе на Пекинг се што имав да му кажам – рече Вучиќ.

Тој најави дека за изборите на 3 април ќе се подготват посебни избирачки места во соседните општини во централна Србија, каде ќе може да гласаат граѓаните од Косово, а во наредните денови ќе има повеќе средби со српските претставници и членовите на влада за да се најде решение.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Прво соопштија немало знаци на насилство, доволно да му се даде време да избега убиецот

Обвинителот Бубевски за убиството на Тот: Немаше намера за прикривање, збрката настана поради лоша медицинска проценка

Сè уште се трага по човекот кој прв го удрил ракометарот, вели шефот на Основното јавно...