Тој рече дека е договорено на состанокот со премиерот Ана Брнабиќ да им се заблагодари на здравствените работници во државата за „прекрасните напори и работата за борба против коронарниот вирус.

Објавил: Едмонд Бекири | 30 март, 2020 15:12

ВУЧИЌ СЕ ГРИЖИ ЗА СРБИЈА: Од први април зголемени плати на здравствените работници!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сите здравствени работници ќе ги зголемат платите за 10 проценти од 1 април годинава.

Ова го најави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред 15 дена, објаснувајќи дека зголемениот приход им оди на сите здравствени работници – од возачи, стоматолози, специјалисти лекари.

Тој рече дека е договорено на состанокот со премиерката Ана Брнабиќ и им се заблагодари на здравствените работници во државата за „прекрасните напори и работата за борба против коронарниот вирус“.

Според пробните проценки, зголемувањето од 10 проценти на платата во здравството ќе ја зголеми месечната заработка за медицинските лица и повеќе од 10.000 динари.

Според пробните проценки, зголемувањето од 10 проценти на платата во здравството ќе ја зголеми месечната заработка за медицинските лица и повеќе од 10.000 динари.

Медицинските медицински сестри со средно училиште кои работат во заразни одделенија, чија сегашна основна месечна плата без додатоци е 49.224 динари, ќе добијат зголемување од околу 5.000 динари.

Околу 5.000 динари ќе добијат повеќе медицински сестри и техничари. Нивната основна плата во моментов е 55.592 динари, а новата зголемена плата би изнесувала нешто над 61.000 динари.

Високи санитарни техничари кои работат на дезинфекција на простор, предмети и медицински отпад можат да сметаат на зголемување од околу 5.200 динари, имајќи предвид дека нивната основна плата без додатоци е 52.118 динари.
Од друга страна, специјализирани лекари можат да сметаат на пораст од најмалку околу 9000 динари. Нивната основна плата сега, без додатоци, е 96.262 динари.

Со зголемувањето, нивниот месечен приход со додатоци може да достигне 115.000 динари, што би значело зголемување од 15.000 динари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...