Претседателот исто така изјави дека Храмот на Свети Сава, кој патријархот го посакувал е храм на токму таква силна Србија.

Објавил: Мартин Попоски | 22 ноември, 2020 13:14

ВУЧИЌ СЕ ПРОСТИ ОД ИРИНЕЈ: Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, предмалку зборуваше на погребот на патријархот Иринеј.

– Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир. Тој во животот имаше јасни цели: Бог, љубовта и Србија, рече Вучиќ.

Како што истакна, љубовта била основа на верата на секој патријарх, и како и кај секој вистински христијанин, таа била поголема од било што друго, затоа што тој добро знаеше дека верата и надежта се невозможни без љубов.

– И неговата Србија беше токму онаа што тој самиот ја создаде. Србија на мирот, Србија што разбира, Србија што не знае како и нема потреба да мрази – посочи Вучиќ.

Претседателот исто така изјави дека Храмот на Свети Сава, кој патријархот го посакувал е храм на токму таква силна Србија.

Немаше завист, злоба и омраза пред него – рече Вучиќ.

Да се потсетиме, светата реквиемска литургија, служена од Дабро-Босанскиот митрополит Златоуст, бискупите и 16 свештеници, започна во 9 часот, по што следеше богослужба.

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Покрај членовите на семејството, на комеморацијата што се одржа по повод прераната смрт на оваа угледена и славна лекарка присуствуваа и колеги од Грачаница КБЦ, но и од хуманитарната организација чијашто член беше д-р Ракочевиќ.

СРБИЈА ТАГУВА: На 47- годишна возраст од корона почина познат педијатар!

Здравството во Србија изгуби голем доктор, семејството го загуби столбот и сите ние...

Тие се четири момчиња и четири девојки од 18 до 19 години, а се претпоставува дека се задушиле со плин од агрегат кој ја снабдувал куќата со електрична енергија.

ЦЕЛИОТ РЕГИОН ПЛАЧЕ ЗА 8-ТЕ ТИНЕЈЏЕРИ КОИ СЕ ЗАГУШИЈА ОД ПЛИН – Ден на жалост во БИХ

Денеска е ден на жалост во Босна и Херцеговина поради смртта на младите деца, кои настрадаа...

Рамадановски почина на 6 декември во неговиот дом во Дорчол, а беше погребан во петокот, на 11 декември, на Новите гробишта во Алејата на заслужни граѓани.

ЏЕЈ КРИЕШЕ ГОЛЕМА ТАЈНА КОЈА СЕГА Е ОТКРИЕНА: ОВА го чуваше во вреќи, колешката откри сè!

Голем број колеги дојдоа на погребот на Џеј Рамадановски, кој го испратија на вечното...