- Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 ноември, 2020 10:59

ВУЧИЌ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Во тек е светата литургија(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј.

– Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

Во храмот Свети Сава во Белград започна погребната церемонија на која му се оддава последен поздрав на српскиот патријарх Иринеј, кој пред два дена почина како последица од ковид-19.

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј.

Телото на патријархот Иринеј е покриено со стакло.

Литургијата за блажениот патријарх Иринеј започна во 9 часот наутро, а посмртните остатоци на патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата на храмот Свети Сава по завршувањето на службата и беседите.

Во храмот не може да се влезе без маска.

Блажениот патријарх Иринеј ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар.

Верниците не можат да го бакнат патријархот или ковчегот, а до граѓаните се апелира да носат маски и да не остануваат премногу долго кога се простуваат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

5.000 дози вакцина „Фајзер-Бајонтек“ одат кај здравствените работници низ цела Србија, а 5.000 дози во геронтолошките центри и институциите за социјална заштита.

До крајот на неделата во Србија ќе се вакцинираат 11.000 лица со вакцината против корона!

Од денес започнува имунизацијата на здравствените работници, проследена во првиот...

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони...

Таткото на претседателот на Србија, Анѓелко Вучиќ, вечерва беше примен во болницата на Бежанијска коса, каде исто така се бори против вирусот корона.

СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ итно пренесен во болница!

Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ, Ангелко Вучиќ вечерва итно е пренесен...