Утрово, како и секој домаќин што го слави овој светител, донесе славски колач во црквата со машкиот дел од семејството!

Објавил: Мирко Бачиќ | 19 декември, 2020 12:04

ВУЧИЌ СЛАВИ СВ. НИКОЛА: Заедно со братот и синот Данило во црква го донесе славскиот колач

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја слави најпопуларната слава Свети Никола!

Утрово, како и секој домаќин што го слави овој светител, донесе славски колач во црквата со машкиот дел од семејството!

Претседателот беше заедно со неговиот брат Андреј и постариот син Данило во 7.15 часот утрово во црквата Свети Марко, во центарот на Белград.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја слави најпопуларната слава Свети Никола!

Денеска на 19 декември, православните верници во ја празнуваат најчестата слава, Свети Никола.

Станува збор за посна слава, па на трпезата ќе доминираат посна сарма, посно гравче, риба.

Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа што како за време на животот така и по смртта ги помагал сиромасите, ги заштитувал затворениците и неправедно осудените, ги откупувал робовите и ги пуштал на слобода.

Се верува дека луѓето ги штител од секакви неприлики, но сепак во народното предание најповеќе е запаметен како господар на водите, на морињата, а со тоа и заштитник на корабите и на патниците што патувале со нив. Затоа, пред него се молат особено оние што тргнуваат на пат по вода.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Изгубивме толку многу животи, и можевме да ги спасиме. Вакцинирај се. Не знам што друго да кажам на таа тема”, додаде таа.

Србија воведува ковид сертификати за влез во кафулиња, ресторани, ноќни клубови…

Србија се подготвува да воведе ковид-сертификати, изјави премиерката Ана Брнабиќ,...

Според податоците на сајтот на Здравствениот центар во Врање, до 2 јули годинава вкупниот број на дадени прва и втора доза на сите достапни вакцини изнесува 68.548.

Во Врање досега се вакцинирани 10.390 македонски граѓани

Во Република Србија во Врање досега со првата доза вакцинирани се 10.390 македонски граѓани,...