Претседателот објави дека британскиот вид на вирус корона пристигнал во Србија, а утрово за тоа бил информиран од министерот за здравство, Златибор Лончар.

Објавил: Мирко Бачиќ | 24 јануари, 2021 13:03

Вучиќ со вознемирувачки вести: Новиот сој на корона пристигна во Србија- го донесе девојка од Лондон!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денес објави дека новиот британски вид на вирус корона пристигна во Србија и дека е потешко да се добие вакцина против короната отколку да се набави нуклеарно оружје.

На самиот почеток, претседателот зборуваше за вакцинација.

Загрижен сум и не го кријам тоа, бев загрижен и кога започна сето ова за набавка на вакцини. Денес и вчера имавме непроспиени ноќи. Денес и вчера, минатата ноќ, претходната вечер, имавме непроспиени ноќи, заедно со Ана Брнабиќ и луѓе од владата, имав неколку важни разговори со светски лидери, мои пријатели, со кои имам добар личен контакт, обидувајќи се да остварам вакцини, што е потешко отколку да се набави нуклеарно оружје – рече претседателот за ТВ Прва.

Тој исто така коментира дека земјите во регионот немаат вакцини.

Србија е убедливо прва во регионот, а четврта во Европа и очекуваме утре да биде трета според стапката на вакцинација на 100.000 жители, затоа што 50.000 луѓе треба да бидат вакцинирани денес. Да ја престигне Данска. Само Малта и Велика Британија се пред нас. Ние сме деветти во светот и верувам дека можеме да бидеме петти или шести во наредните два дена – истакна претседателот.

Нов вид вирус на корона пристигна во Србија!

Претседателот објави дека британскиот вид на вирус корона пристигнал во Србија, а утрово за тоа бил информиран од министерот за здравство, Златибор Лончар.

– Јас сум исплашен, но важно е што дознавме, и успеавме да ги испратиме сите контакти за да испитаме. Се надеваме дека можеме да го запреме тоа – рече претседателот и додаде дека новиот вид е страшен.

Вучиќ откри и дека новиот вид го донела девојка од Лондон која има поблаги симптоми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...

Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ: Половина милион кинески вакцини штотуку пристигнаа во Србија

Нов контингент од половина милион вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ пристигна...