Новинарот Саша Миловановиќ од српски Телеграф во емисијата на ТВ Пинк изјави дека, според неговите неофицијални информации, Александар Вучиќ освоил 61 отсто од 25 отсто од обработените примероци!

Објавил: admin@magazin | 3 април, 2022 21:49

Вучиќ со рекордно водство на изборите во Србија: Објавени првите неофицијални резултати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Објавени се и првите неофицијални изборни резултати врз основа на 25 отсто од обработените примероци!

Новинарот Саша Миловановиќ од српски Телеграф во емисијата на ТВ Пинк изјави дека, според неофицијалните првични информации, Александар Вучиќ освоил 61 отсто од 25 отсто од обработените примероци!

Според податоците на РИК, до 19 часот гласале 55,1 отсто од запишаните избирачи. Според проценките на Ипсос излезноста на овие избори би требало да биде 59,7 посто.

До 18 часот излезноста на изборите во Србија беше 50,82 отсто, од запишани 6.502.307 гласачи, соопшти на прес-конференцијата на Републичката изборна комисија.

Излезноста во белградскиот регион е 48,05 отсто, во Војводина 53,29 отсто, во регионот на Шумадија и западна Србија 52,01 отсто и во регионот на јужна и источна Србија 50,75 отсто, изјави директорот на Републичкиот завод за статистика Миладин Ковачевиќ.

Соопштени резултати до 21:30 часот:

Aleksandar Vučić 71,74 odsto

Zdravko Ponoš 8,81 odsto

Milica Đurđević Stamenkovski 4,54 odsto

Boško Obradović 4,06 odsto

Miloš Jovanović 3,73 odsto

Biljana Stojković 1,75 odsto

Branka Stamenković 1,66 odsto

Miša Vacić 1,07 odsto

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Администрацијата на манастирот тогаш донела одлука дека милоста веќе нема да се дава бидејќи манастирските резерви завршуваат. Лошата состојба во Русија можеби придонело за тоа, со помалку и помалку придонеси за самиот манастир.

ФОТОГРАФИЈАТА ОД СВЕТА ГОРА КРИЕ МИСТЕРИЈА: Ако ниту една жена не смее да се движи, тогаш која е таа – насликано ЧУДО во руски манастир

Фотографијата била направена на 3 септември 1903 година и била објавена од архивот на...

„ Тие се повикуваат на Резолуцијата 1244 каде ја нагласуваат својата улога, но не се повикаа на делот од Резолуцијата каде што е можно да го одбијат, такво нешто не постои. Некој доволно паметен тоа им го составил, бидејќи тие немаат право да го одбијат тоа барање, знаеле дека немаат на што да се повикаат, но се повикаа на позтивната норма дека имаат право и обврска да го чуваат редот и поредокот. “-Александар Вучиќ – претседател на Србија

Во меѓувреме, неколку илјади Срби излегоа на протест во Штрпце поради пукањето врз двете српски момчиња Стефан и Милош Стојановиќ кое се случи пред два дена од страна на припадник на косовската полиција..

Од партијата Српска листа која е организатор појаснуваат дека нивното незадоволство е поради бруталните обиди за убиство на српските момчиња, но и за континуираната антисрпска репресија. Градоначалникот на Штрпце Далибор Јефтиќ пред присутните кажа дека е време меѓународната заедница да го вразуми косовскиот премиер Курти...

„ Резултатот на политиката на актуелната власт во Приштина доведе до тоа поединци да мислат дека може слободно да пукаат во нашите деца, тоа е најголемиот проблем. И затоа, пораката е до преставниците на меѓународната заедница уште еднаш да го вразумат Курти да престане да ги напаѓа нашите деца. Како што ви кажавме вчера, децата нема да ги ви простиме. “-Далибор Јефтиќ – Градоначалник на општина Штрпце

На приодот кон Штрпце за време на протестот беа присутни неколку патроли на косовската полиција и КФОР.

КФОР го одби барањето за враќање на српската војска на Косово

Белград доби негативен одговор од КФОР за барањето за враќање на 1.000 српски војници...

Повлекувањето на барикадите почна вчера откако Србите од Косово доца вечерта во средата се сретнаа со претседателот на Србија Александар Вучиќ кој ги повика да се повлечат затоа што преговорите до САД и ЕУ добиле цврсти гаранции дека ќе бидат исполнети нивните барање.

Како дел од преговрите беа ослободени Србите кои беа затворени и поради кои и беа поставени барикадите.

Продолжува отстранувањето на барикадите на северот на Косово

Утрово продлжува повлекувањето на барикадите кои ги поставија Србите на неколку места...