Правеа комеморација за сите Албанци убиени во Куманово. Цела сала, сите беа организирани. И никому ништо.

Објавил: Македонка Димкин | 28 септември, 2023 8:57

Вучиќ со слики од „Диво насеље“ порача: Ова е лицемерието на албанските власти кои држат предавања за европски вредности

Фото/Текст извор: ©РТС

Српскиот претседател Александар Вучиќ во гостување на РТС ги коментираше настаните во Бањска и неговата посета на Њујорк, каде што присуствуваше на Генералното собрание на ОН.

Србија го одбележува Денот на жалоста поради трагични настани. Одбележуваме Ден на жалост за тројцата загинати Срби и за убиениот полицаец. Тоа е цивилизациска одлука и сериозна одлука. Еди Рама не ја кажа вистината, прогласивме Ден на жалост за сите убиени – рече Вучиќ.

Тој вели дека албанските власти се лицемерни и држат предавања за европски вредности, а албански терористи нападнале во Куманово и убиле осум македонски полицајци.

-Ќе ви покажам како изгледа лицемерието кога некој ви предава за европските вредности, иако ние се држиме до нив. Да ве потсетам што се случи пред 8 години во Куманово, кога албански терористи, вистински терористи ја нападнаа меѓународно признаената суверена држава Македонија, земја која е членка на ОН и тоа е многу важен детал. Околу осум македонски полицајци беа убиени. Што се случи? Во тоа време, ниту Рама, ниту некој од ЕУ не држеше предавања”, рече Вучиќ, во интервју за РТС, покажувајќи слики од „државниот погреб во Приштина” во 2015 година, во униформите на ОВК.

Правеа комеморација за сите Албанци убиени во Куманово. Цела сала, сите беа организирани. И никому ништо. И тоа не е крај. Тој покажа слика од споменикот на Бег Ризај.

Ова е Бег Ризај, еден од убиените терористи, а ова е споменик поставен на него во Дечани познат. Околу споменикот поставува свеќи Рамуш Харадинај. Толку за нивните принципи, иднината на Европа и се друго, додава Вучиќ

– Ова секако го искористија на највалкан начин. За нив ова е чин на ослободување, а Србите се дивјаци и терористи. Знам низ што минуваат овие луѓе. Веќе една година предупредувам за ова. Ситуацијата врие. Луѓето таму се маченици и светци. Курти на секој можен начин ги обедини Србите. Што очекувате следно? Да биде како од Карабах? Нема да биде – рече тој.

– Се надевам дека Србите, ги повикувам, ги молам како Господ, да се обидат да го добиеме тоа што ни припаѓа на мирен начин. Да побараме од полицијата на Курти да излезе од таму. Мораме да ги заштитиме животите на нашите луѓе. Мораш да разбереш дека овие луѓе минуваат низ пекол, додека јас и ти седиме во некој ресторан, јадеме и пиеме, живееме убав живот…

– Курти секогаш се жали на нешто, како тетка, само кука: ‘Вучиќ ме навредува, Вучиќ ова’. Тој протестира секогаш кога ќе му кажам нешто на српски“, рече тој за дијалогот со претставникот на Приштина, Аљбин Курти, наведувајќи дека Приштина ја користи секоја можност.

На прашањето за коментар на графитот „Кога војската ќе се врати на Косово“ се појавија низ цела Србија и дали тоа ќе се случи, тој рече дека тоа нема да се случи додека е претседател.

-Тоа треба да го знаат. Дадов завет и ќе се погрижам за тоа – изјави Вучиќ.

– Габриел Ескобар рече дека Србија е независна земја, горд сум на тоа. Говорот го напишав сам, најголемиот дел од говорот го напишав целосно сам, без ничија помош – изјави претседателот на Србија.

– Бев сигурен дека Србија нема да ја плати цената за мојот говор, сега веќе не сум. Србија е независна и воено неутрална земја на која не и требаат спонзори туку партнери. Можеби е погрешен избор, но наш е. Важно е да се грижиме за сопственото небо и земја. Независна Србија е нешто со што се гордееме. Никој од страна не одлучува наместо нас – рече Вучиќ.

По трагичните настани во неделата во Бањска, претседателот Вучиќ во своето обраќање до јавноста посочи дека главен виновник за се што се случува на Косово е Аљбин Курти и дека негова единствена желба е да не доведе во конфликт со НАТО.

Во разговор со амбасадорите на земјите од Квинте – САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и со шефот на делегацијата на Европската Унија, претседателот побарал КФОР да се грижи за сите безбедносни прашања на северот од Косово наместо полицијата на Курти.

Денеска е Ден на жалост во цела Србија, како и во Република Српска, а во српските заедници на Косово  е прогласена тридневна жалост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.