Обраќањето на Вучиќ уследи по неговото учество на самитот во Прага и 77

Објавил: Македонка Димкин | 8 октомври, 2022 15:30

Вучиќ: Србија нема да дозволи членство на Косово во ОН и тоа ќе има свои последици

Фото/Текст извор: ©magazin

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во денешното обраќање до нацијата, кое го најави како „историско“, рече дека суштината на се е Србија да го пушти Косово да влезе во Обединетите нации и дека побрзо ќе влезе во Европската унија, додавајќи дека тоа е неприфатливо и нема да се случи.

Темата поврзана со Косово ја подели на три дела.

„Првото е геополитичкото влијание врз ситуацијата во Косово, а второто е ставот на Србија за прашањето за Косово. Според тоа, би сакал да ве информирам дека нашата покана станува се покомплицирана бидејќи, како што многу точно предвидовме пред речиси осум месеци, западните земји ќе се обидат да го решат косовскиот проблем на овој или оној начин, како што мислат, со Влезот на Косово во ОН и затоа што мислат така ги решаваат внатреевропските проблеми. Друг начин е без никакво прикривање да се извади аргументот за Косово од рацете на Владимир Путин и Русија, кои можат да се повикуваат на тој преседан како што прават“, рече Вучиќ.

Тој рече дека не го разбира негирањето на Европската унија кога рече дека се менува структурата на разговорите за Косово.

„Структурата се менува бидејќи на маса имаме предлог од двете сили Германија и Франција и мораме да разговараме и да размислиме за тоа. Јас сум на мислење дека не можете да го одбиете тој предлог бидејќи е неодговорен и неразумен, но исто така мислам дека не можеме да го прифатиме затоа што ќе ви објаснам кои се црвените линии што не можеме да ги поминеме. Ќе оди во две колосеци – едната е онаа што не ја менува архитектурата, а главно се однесува на сите можни албански барања бидејќи тие се оние кои ги диктираат темите. Нашата најголема грешка беше што прифативме дека ЕУ го води процесот за решавање на конечниот статус на Косово и оттогаш, без разлика на потпишаниот бриселски договор, не успеавме на сериозен начин да формираме заедница на српски општини, бидејќи ние секој пат им беше кажано дека тоа ќе биде следниот пат“, додаде тој. Претседателот на Србија наведува дека суштината на се што се случува околу Косово е дека Србија му дозволува на Косово да влезе во меѓународна интеграција, а за возврат ќе добие брз влез во ЕУ и значителни економски придобивки.

Според тоа, тој изјави дека ставот на Србија е дека е неприфатливо за оваа земја и поради Уставот Косово да биде членка на Обединетите нации.

„Поради тоа Србија ќе ги сноси последиците. Интересно е и тоа што американските сили доаѓаат да го заштитат територијалниот интегритет на Косово, што е јасен сигнал за нас Србите на Косово дека не можеме да очекуваме почитување на резолуцијата на ОН. Пораката ја сфативме како што вели дека меѓународното право одамна е погазено и уништено и дека постои само право на сила, но ние како држава немаме друг избор освен да се повикаме на тоа меѓународно право, што само ние го правиме. Секако, ставот на српскиот народ на Косово и Метохија е таков што не морам ништо да кажам и благодарен сум на нашиот народ. Ќе продолжиме во согласност со меѓународното јавно право со оглед на сеопфатните активности што Приштина и нејзините сојузници од Квинте ги преземаат на меѓународно ниво за влез во бројни меѓународни организации. Во моментов имаме осум ноти за повлекување на признавањето на Косово, ќе продолжиме да ја работиме нашата работа, тешко ни е бидејќи големите сили ќе ја напаѓаат секоја таква одлука, а ние сме премали за да можеме да се бориме со нив. Она што не очекува е дека на 2 или 3 ноември ќе почне процедурата за прием на Косово во Советот на Европа. Тие чекаат унгарската членка да го напушти Бирото на Комитетот на министри и да биде заменет со член од Литванија, а потоа ќе почнат процедура која трае долго, но со јасен исход дека Косово ќе влезе во Советот на Европа. , за да не се изврши дополнителен притисок врз Србија“, нагласи тој.

Тој нагласи дека од Србија може се да се земе, но дека ќе продолжи да се бори со сите сили.

„Ќе се бориме политички и правно да ја заштитиме нашата земја, граница, територијален интегритет. Нашите перспективи се мали, но каква и да е, во моментов нема волја кај српското раководство, додека јас сум претседател, да ја прифати независноста на Косово и неговото членство во ОН, иако знаеме дека ќе инсистираат на тоа по разни основи. Ќе продолжиме да му даваме поддршка на нашиот народ во секоја смисла, а оваа поддршка ќе биде поголема од досегашната и преку следниот буџет“, рече Вучиќ.

Обраќањето на Вучиќ уследи по неговото учество на самитот во Прага и 77. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации,пренесуваат српските медиуми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод утрово снег паѓа и во низините. Паѓа во Огулин, кој, како што можете да видите на насловната фотографија, побеле.

ФОТО: Во Хрватска над 30 сантиметри снег – се расчистуваат автопатите

И утрово во дел од Хрватска врне снег, додека во останатиот дел од земјата има дожд...

„На јавна расправа го испраќаме Законот за дополнителен данок на добивка. Тоа значи дека оние кои имаат повеќе ќе им помогнат на оние кои имаат помалку. Сметаме дека ваквиот вид данок би бил солидарен придонес“, кажа Пленковиќ на седница на владата, додавајќи дека „не станува збор за казнување на оние кои се успешни“.

Министерот за финансии Марко Приморац на конференција за медиумите ги изложи деталите на предложениот закон, наведувајќи дека тој данок пред сè е наменет за редистрибуција на профитот на даночните обврзници кои ќе остварат значително поголеми нивоа на добивка во однос на четиригодишниот просек.

Тој потсети дека во хрватскиот даночен систем за добивката веќе постојат две стапки и два прага, а со новиот данок во оваа кризна ситуација фактички се воведуваат уште еден праг и уште една стапка.

„Оние чиј приход е поголем од 300 милиони куни (39,7 милиони евра) ќе плаќаат данок на екстра профит. Тие ќе имаат стапка од 18 отсто данок на добивка, и дополнителен данок кој ќе зависи од нивото на профит во 2022 за оние што ќе бидат за 20 отсто над просекот во последните четири години“, кажа Приморац.

Според него, кога сè ќе се собере ако некому добивката во 2022 му била, на пример, 50 отсто поголема во однос на четиригодишниот просек, неговата ефективна стапка на данок на добивка би била 24 отсто, а на оној чија добивка пораснала 100 отсто во однос на последните четири години, ефективната даночна стапка ќе му биде околу 30 отсто.

Хрватска воведува данок на екстра профит

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави воведување данок на екстра профит во таа...