Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Објавил: Македонка Димкин | 24 септември, 2023 22:16

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Фото/Текст извор: ©Твитер

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ со вонредно обраќање до граѓаните на Србија во врска со денешните настани на Косово.

Тој потврди дека убиените се Срби од Косово, од кои двајца се убиени со снајпер. Двајца од убиените се од Косовска Митровица, рече Вучиќ и изрази сочувство до семејството на убиениот косовски полицаец.

Негираше дека се работи за униформи од војската или полицијата на Србија како и дека оружјето било од Србија. Според него, се е монтирано со оглед дека за еден час и дваесет минути косовската полиција успеала да собере над 400 специјалци, со подготвени дронови, а КФОР ги затворил сите гранични премини.

Ова е еден од најтешките денови за нашата земја, им се извинувам на граѓаните што не зборував порано, како што знаете од 1999 година немаме директна контрола и моравме да истражиме што се случи за да можеме да им кажеме на народот вистината и подгответе го теренот за одлучување. Имено ќе зборувам само за тоа што се случило, а потоа ќе дадам оценка. Синоќа околу 2h 46 минути група Срби поставија два камиони како барикади во Бањска на север на Косово, потоа доаѓа косовската полиција која се обидува да ги отстрани тие барикади, а потоа доаѓаат до конфликтот, во тој конфликт загина полицаецот Африм Буњаку, а уште едно лице е рането. Во 8 часот и 57 минути се затворени административните премини Јариње и Брњак , судирот се уште трае. Албанците во 10:15 часот објавија дека 4 српски општини се зона на антитерористичка операција. Иако многу пати зборувавме за тоа, иако предупредив и во Брисел и во Њујорк дека тоа може да се случи, малку луѓе слушаа“, рече Вучиќ.

„Срби од Косово, а не луѓе од централна Србија, тоа е бунт на Косово и Метохија, не сакајќи повеќе да го трпат теророт на Курти. Од 3 ноември, кога Курти го смени командантот на северниот регион, Ѓуриќ, тие ја користат косовската полиција 62 пати против Србите, и над 40 потези насочени кон Србите“, посочи Вучиќ и рече дека никако не го оправдува убиството на албанскиот полицаец.

Според претседателот, десетици Срби биле целосно опколени за повеќе од еден час и врз нив се случил брутален напад, според него координиран од КФОР.

„Тие му дадоа карт бланш на Курти да се справи со терористите. Според информациите што ги имаме досега двајца се тешко ранети, тројца се убиени, а имаме и информации дека е убиено и четврто лице. Пресретнавме разговор што албанската полиција прави, чекаме докази за тоа што работела албанската полиција“, рече Вучиќ и додаде дека не сакале да му помогнат на едно лице и затоа животот му е во опасност, за што има аудио снимки.

„Користеа снајпери и за напади врз приватни куќи, каде што имаше стари луѓе во куќата. Зошто овие лица дојдоа во манастирот Бањска? Објавија видео од Нагорно Карабах, фалејќи се како убиле терорист.

Важно е вината за убиството на полицаецот да се префрли на Белград. Сакаат да објаснат дека се пренесува оружје преку српската црква.

Тоа е ноторна лага. Секој нормален човек ќе го осуди убиството“, рече Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ова се однесува за 58 илјади домаќинства, кои се приклучени на најголемиот систем во Град Скопје. За оние кои топлинска енергија добиваат од Скопје-Север или го користат „железарското греење“, сметките минимално ќе се намалат.

СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО ПОВИСОКИ ЗА 4,5 НАСТО

Со првиот ден на ноември цената на парното греење се зголемува за 4,51 насто. Ова се однесува...

Вредноста на двата стана на „Бихаќка“ и трите апартмани во „Панорама Резиденс“ е проценета на 1,9 милиони евра, вели директорот на Агенција за конфискуван имот Дритон Небиу во интервју за Радио слободна Европа.

Петте станови на Груевски проценети на 1,9 милиони евра

Откако Владата ќе одобри, конфискуваните станови на поранешниот премиер Никола Груевски...

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски нема конфликт на интереси, велат од СДСМ.

СДСМ: Антикорупциска потврди дека нема конфликт на интерес кај Ковачевски

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски...

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, и во директен контакт со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се изнајде решение на предизвикот за обезбедување чартер лет за граѓаните од регионот. Со вчерашниот лет, кој беше организиран и платен од Владата на Република Македонија, покрај тоа што во Скопје долетаа преостанатите 67 наши државјани кои побараа помош, со истиот лет, Владата на Република Македонија излезе во пресрет и обезбеди трансфер на седум албански, седум црногорски и тројца бугарски државјани.

Амбасадата во Тел Авив, од самиот почеток на кризата е во контакт со државјаните на Република ж Македонија, а дел од граѓаните кои се затекнаа во Израел, веќе се вратени во земјата на повеќе начини, меѓу другото и со специјални летови на пријателските држави на Република Македонија.

Владата на Република Македонија внимателно ги следи случувањата во Израел преку Министерството за надворешни работи, кое што е во редовен контакт со македонската Амбасада во Тел Авив.

Владата тврди дека ги евакуирала сите патници со „Аир Србија”

Со чартер летот организиран и платен од страна на Владата на Република Македонија,...