Претседателот Вучиќ и министерот за здравство Златибор Лончар ќе примат кинеска вакцина против вирусот корона.

Објавил: Мирко Бачиќ | 18 јануари, 2021 20:08

ВУЧИЌ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРА ЗА 7 ДЕНА: Еве за која вакцина станува збор!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Српскиот претседател Александар Вучиќ и министерот за Здравство Златибор Лончар ќе ја примат кинеска вакцина!

Претседателот Вучиќ и министерот за здравство Златибор Лончар ќе примат кинеска вакцина против вирусот корона.

Српскиот претседател Александар Вучиќ и министерот за Здравство Златибор Лончар ќе ја примат кинеска вакцина!

Тоа го потврди Вучиќ, при пристигнувањето на милион дози кинеска вакцина во Србија.

Првата вакцина што пристигна во Србија, компанијата „Фајзер-Бионтек“, на крајот на декември ја примија премиерката Ана Брнабиќ, министерот за труд Дарија Кисиќ Тепавчевиќ и епидемиологот Предраг Кон.

По пристигнувањето на руската вакцина, Спутник V беше примена од претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, министерот за одбрана, Александар Вулин и државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Шерлек.

Државните службеници сакаат да им покажат на граѓаните дека сите вакцини се безбедни и добри.

Вучиќ им се заблагодари на претседателот Си и на кинескиот народ за испораката на милион дози вакцина Синофарм против вирусот корона, која пристигна саботата во Србија.

“Милион дози од кинеската вакцина Синофарм пристигнаа во Србија. Ви благодарам на претседателот Си и на кинескиот народ”, напиша Вучиќ на Инстаграм профилот со фотографија на која се гледаат знамињата на Србија и Кина пред авионот на Ер Србија со кои се наоѓаат вакцините.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...

Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ: Половина милион кинески вакцини штотуку пристигнаа во Србија

Нов контингент од половина милион вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ пристигна...