Со 71 глас „За“ и 11 воздржани, Вјоса Османи беше избрана за нова претседателка во Косово со 5-годишен мандат.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 април, 2021 11:56

Вјоса Османи е избрана за претседател на Косово

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Собранието на Косово вчера вечер избра претседател на државата.

Со 71 глас „За“ и 11 воздржани, Вјоса Османи беше избрана за нова претседателка во Косово со 5-годишен мандат.

Османи за нов шеф на државата беше предложена од редовите на владејачкото Движење самоопределување на косовскиот премиер Албин Курти.

Констатирам дека Собранието на Република Косово ја избра г-ѓа Вјоса Османи-Садриу за претседател,  рече Глаук Коњуфца, претседател на Собранието.

Неодамна Лидерот за самоопределување Албин Курти беше избран за премиер на Косово по втор пат за помалку од една година.

Албин Курти беше избран за премиер на Косово со 67 гласа „за“ и 30 „против“, од 107 присутни пратеници. Српската листа и ПДК не гласаа за оваа влада. Владата има 15 министри, од кои единствен српски министер е Горан Ракиќ од Српската листа.

Куртија беше поддржана од 67 пратеници за позицијата премиер, 30 беа против и немаше воздржани.

Кабинетот на Курти ќе брои 18 члена, со 15 министри.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Во писмото, како и во телефонскиот разговор во текот на вчерашниот ден, премиерот Заев на својот косовски колега му посака успех во извршувањето на одговорната функција и го изрази задоволството од пријателските односи меѓу Северна Македонија и Косово.

Заев со честитка до Курти: Нашата соработка продолжува со несмален интензитет во сите области од взаемен интерес

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати писмо со честитки...

Курти порача дека веднаш штом ќе ја преземе функцијата ќе ги разгледа документите и ќе утврди каде екс-премиерот Авдулах Хоти го оставал процесот на дијалог.

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вчера за премиер во...

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат...

Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

МЕЃУСЕБНА ТЕПАЧКА НА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО КОСОВО: Прекината седницата, летаа боксови(ВИДЕО)

Неколку членови на парламентот во Косово денеска физички се пресметаа за време на...