Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Објавил: Стојче Бушин | 30 април, 2020 8:52

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Фото/Текст извор: ©Magazin

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата земја со прекрасен потег.

Пандемијата на коронавирусот ја претвори Италија во светско жариште на заболувањето, од кое се разболеа над 200 000 луѓе во земјата, со над 27.000 жртви.

Италија е парализирана од короната и големата економска криза што произлезе од пандемијата, предизвикувајќи фудбалските клубови да ги отпуштаат вработените или да им ги намалат платите, пишува Канал 5!

Ова беше случај и во Наполи, каде беше објавено дека платите ќе бидат намалени за 20 проценти, но Рино Гатузо спречи градинарите, чистачите, чуварите, работниците за одржување на стадионот и персоналот на администрацијата да добијат помала плата, така што до крајот на сезоната целосно се откажа од својата плата за да не им бидат намалени платите на вработените.

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Турнирите требаше да се играат во 2021 година, но ќе се одржат во 2023 година, за играчи до 20 години во Индонезија и за играчи до 17 години во Перу, како што беше планирано.

ОРГАНИЗАЦИЈА НЕВОЗМОЖНА ПОРАДИ КОРОНА: ФИФА го откажа Светското првенство за фудбалери до 17 и 20 години!

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денеска го откажа Светското првенство за...

Поточно, со само 75.000 долари на сметката, но неговото богатство сепак е огромно во недвижнините.

МАРАДОНА УМРЕ СИРОМАШЕН: Богатството остана во недвижен имот, започнува БИТКАТА за наследство!

Диего Марадона почина скоро сиромашен со оглед на тоа колку пари заработил во животот. Поточно,...

Можеби, сепак, најмногу се зборуваше за Ферарито на Марадона. Тој го купи кога дојде во Неапол, во земјата на Ферари.

МАРАДОНА ВОЗЕШЕ ЗАСТАВА 128: Ова е возниот парк на легендарниот Аргентинец, Ферарито се издвои(ФОТО)

Смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона започна многу приказни,...

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот на Европското првенство. Воедно, ги замоли да прослават со почитување на мерките.

Граѓаните почна да слават, Филипче ги повика да ги почитуваат мерките!

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот...