Според него Заев нема меѓународен кредибилитет и навестува промена на премиер.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 август, 2019 12:28

ГАЈСЕР: “Политичката кариера на ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ Е ГОТОВА, ТОЈ И ПРАВИ ШТЕТА НА МАКЕДОНИЈА”

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во радиоемисијата на италијанското радио Радио Каподистри, Ларис Гајсер, соработникот на италијанскиот весник „Ла Верита“ вели дека политичката кариера на македонскиот премиер Зоран Заев е готова. 

Ларис Гајсер, соработникот на италијанскиот весник „Ла Верита“ вели дека Заев нема меѓународен кредибилитет и навестува промена на премиер.

„Јас мислам дека Заев е проблемот, а не е решението. Ова значи дека Македонија во овој момент, од меѓународна гледна точка има премиер кој прави штета на земјата. Тој треба да се смени што е можно побрзо. Имам слушнато сценарио во кое се вели дека јас сум продолжена рака на Орбан и Салвини и дека бараме начини за контрола во Македонија. Ова е чиста измислица! Не вреди ниту да трошам време за да коментирам нешто вакво. Не го познавам ниту Салвини ниту Орбан“, вели Гајсер во интервјуто на радио.

– Не спиев од страв дека луѓето од снимките ќе негираат дека се тие. Нешто што е сосема легитимно. Но, сите признаа дека се работи за нив. – вели Гајсер.

Тој посочува дека се разоткри системска корупција, политичка и судска.

– Се стравуваше дека ќе исчезнат доказите, затоа јавно ги објавивме. – додава новинарот.
Тој коментираше дека политичката кариера на македонскиот премиер Зоран Заев е готова. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, денот го посвети на војниците кои служат на мисиите во странство. Потсети дека од минатогодишната прослава, до денес се смениле многу работи во секторот одбрана.

ШЕЌЕРИНСКА: “Веќе ги одбројуваме деновите до полноправно членство во НАТО”

Зад нас е успешна година, а следната ќе биде уште поуспешна. Политичарите испратија...

Со особена чест и задоволство го честитам денешниот празник, упатувајќи искрена благодарност за вашата континуирана посветеност, професионалност и несебичниот ангажман за заштита на територијалниот интегритет и безбедноста на нашата држава, се вели во честитката од Заев.

Заев го честита ДЕНОТ НА АРМИЈАТА: “Македонија ќе биде идната, 30-та членка на НАТО алијансата”

Нашите војници покажуваат еднаквост во партнерството со нашите сојузници и способност...

,,Мислам дека ако не излезеше написот на Геровски, никогаш, ама баш никогаш немаше да биде уапсен Боки, никогаш немаше да биде откриена аферата ,,Рекет“.

ЛУПЕВСКА: “Ако не излезеше написот на Геровски, никогаш немаше да биде откриена аферата ,,Рекет”

Лупевска призна дека добила покана Бојан Јовановски, таа и нејзината екипа од емисијата...