недела, 18 август 2019

MK/ EN/ DEНовинарот напомена дека на вчерашната прес конференција „претседателот Пендаровски со  покажа дека полека се дистанцира од премиерот Заев“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 август, 2019 12:34

Гајсер: Јавно ги објавивме доказите бидејќи се стравуваше дека ќе исчезнат доказите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ларис Гајсер, италијанскиот новинар и соработник на весникот „Ла Верита“, денеска во 11 часот беше гостин во радиото Каподистрија каде ги анализираше случувањата поврзани со аферата „Рекет“, и се изјасни за видео и аудио снимките кој ги објави.

Новинарот претходно објави три видео и аудио снимки поврзани со случајот Рекет…

Новинарот напомена дека на вчерашната прес конференција „претседателот Пендаровски со  покажа дека полека се дистанцира од премиерот Заев“.

Гајсер вели дека по објавувањето на аудио разговорите очекувал дека лицата чии гласови се слушаат ќе негираат дека се работи за нив.

Не спиев од страв дека луѓето од снимките ќе негираат дека се тие. Нешто што е сосема легитимно. Но, сите признаа дека се работи за нив – вели Гајсер.

Новинарот вели дека се разоткри системска корупција, политичка и судска.

Се стравуваше дека ќе исчезнат доказите, затоа јавно ги објавивме – додава новинарот.

Гајсер истакна дека политичката кариера на македонскиот премиер Зоран Заев по овие објавени аудио и видео снимки е готова, бидејќи Заев нема меѓународен кредибилитет и навестува промена на премиер.

Новинарот вели дека очекувал лицата чии гласови се слушаат на објавените аудио снимки да негираат дека се работи за нив.

– Не спиев од страв дека луѓето од снимките ќе негираат дека се тие. Нешто што е сосема легитимно. Но, сите признаа дека се работи за нив. Се стравуваше дека ќе исчезнат доказите, затоа јавно ги објавивме – вели Гајсер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

На новите маички кои се голем хит во Грција, стои Сонцето од Кутлеш пред и по Заевото брусење на капаците од шахтите.

Грците се пошегуваа на наша сметка: Носат маички со изгребаното Сонце од Кутлеш

Откако пред четири дена Владата донесе наредба за отстранување на сонцето од Кутлеш...

Како што беше објавено наводно во телефонот на Боки биле пронајдени и експлицитни фотографии од нивното интимно дружење. Порталот објави дека фотографиите сега се во рацете на истражните органи во Скопје, кои утврдуваат дали врската на водителот и српскиот политичар има врска со аферата Рекет.

Пронајдени СМС пораки, експлицитни фотографии и две видеа кои докажуваат дека Боки бил во врска со српски политичар?

Откако завчера српски Телеграф излезе со насловна страна на која стоеше дека Боки...

Како што објави српски Курир, наводно  Боки нагласил дека ако тоа не го направат во рок од три дена, ќе изнесе во јавност докази за нивната вмешаност во рекетирањето, односно вмешаноста во случајот Рекет за кој тој е првоосомничен и во моментот се наоѓа во затворот во Шутка.

Боки 13 бара преместување на психијатрија, се заканил со докази против Заев

Првоосомничениот за случајот Рекет Бојан Јовановски испратил порака до државниот...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial