Упатувам и неизмерна благодарност за големата поддршка која Охрид и нашата држава ја добиваат од Европската Унија во сите сфери на општественото живеење.

Објавил: Стојче Бушин | 12 септември, 2020 9:34

Георгиевски: Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во мое лично име и во името на Општина Охрид сакам јавно да го поздравам Амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар, со искрени желби за уште поголеми успеси во неговиот иден ангажман и нови можности за заедничка соработка, изјави градоначалникот на град Охрид, Константин Георгиевски!

Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид и чест ми е уште еднаш да ја искажам мојата огромна почит за неговата тековна заинтересираност за зачувување на природните и културните вредности во Охридскиот регион, рече градоначалникот!

Упатувам и неизмерна благодарност за големата поддршка која Охрид и нашата држава ја добиваат од Европската Унија во сите сфери на општественото живеење.

Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид, вели градоначалникот Георгиевски!

Водени од желбата за воведување на напредни европски стандарди и утврдување на современи принципи за развој, тој се надева дека и во иднина ќе се градат големи пријателства и ќе се има можност да создадат значајни меѓународни партнерства.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар најави дека на крајот на септември ќе ја напушти функцијата која ја извршува и Македонија.

Тој преку социјалните мрежи објави дека во преостанатите денови секој ден ќе објавува по една слика што ќе му остане во сеќавањата.

 Возбуден сум што се враќам дома, но истовремено сум облиен со емоции за времето што го оставам зад себе. Со 30 фотографии ќе го одбројувам времето и ќе се навраќам на сеќавањата од изминатите четири години, напиша Жбогар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Сето го правам на сопствен трошок, бидејќи платата е недоволна за едно патување во странство, но тоа секако не ме спречува да работам за доброто на Татковината, без да побарам ниту денар дополнителни трошоци!

Охрабри се Мицкоски – излези нa дебaтa сo Љубе Бошкоски!

Љубе Бошкоси го повика на ТВ дуел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, откако...

Ја сакаше Македонија и страдаше што мораше да прави така како што направи последните години...

Димовски: Амди Барјам имаше незаслужен одмор во Идризово – тој ја сакаше Македонија!

Амди Бајрам, еден од луѓето кои долго опстојуваа на политичка сцена во самостојна Македонија,...

Досегашниот директор на АД „Македонска пошта“, Ејуп Рустеми, ќе биде нов директор на Јавното претпријатие за државни патишта.

Најчевска: За Рустеми треба да се покрене постапка за злоупотреба на службената положба и овластување

Според професорката Најчевска за досегашниот директор на АД „Македонска пошта“,...

И не, не е загрозен угледот на Македонија доколку на виделина се изнесат неправилности во работењето на некоја институција.

Најчевска: Не знам зошто толку Лидија Димова ме потсетува на ВМРО-ДПМНЕ!

Не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не е вработена од ВМРО-ДПМНЕ, не работи за интересите на ВМРО-ДПМНЕ,...