Како што вели тој, и покрај таа „длабоката држава“ во Македонија, сакаме зближување со Бугарија. Гоце Делчев нè обединува, вели Георгиевски.

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 октомври, 2020 12:05

Георгиевски – Бугарија не сака промена на нашиот Устав и нов Договор

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од Бугарска страна никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор. Ова лично го слушнав од бугарските политичари. Софија сака спроведување на Договорот од 2017 година и конкретни резултати од работата на Мешовитиот комитет за историски прашања, вели во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС, поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, пренесува Слободна Европа!

Тој беше во посета на Софија, каде разговараше со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. Георгиевски во 1999 со неговиот тогашен колега, бугарскиот премиер Иван Костов ја потпиша „Декларација за пријателство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија“.

Односите меѓу Скопје и Софија добиваат на интензитет последните месеци, откако бугарски политичари ја условија интеграцијата на Македонија во ЕУ.

Георгиевски во интервјуто наведува дека во Македонија има „длабоката држава” која работи на нарушување на нормалните односи меѓу двете земји, гради омраза и непријателство кон Бугарија. Во таа „длабока држава“ има професори, новинари, вработени во службите за национална безбедност, вели Георгиевски.

Како што вели тој, и покрај таа „длабоката држава“ во Македонија, сакаме зближување со Бугарија. Гоце Делчев нè обединува, вели Георгиевски.

„Треба да ги признаеме заслугите на Зоран Заев поради неговата желба за пријателство со Бугарија, Заев и Бојко Борисов треба да изнајдат решение со кое ќе се тргне кон историско доближување“, смета Георгиевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Пендаровски изјави дека кога во 2017-та со Република Бугарија го потпишавме Договорот за добрососедство и пријателство, се чинеше дека постои јасно изразена политичка волја на двете страни да се имплементира договорот, според неговата содржина.

Вчерашната вест од Брисел сите ја примивме со големо разочарување, вели Пендаровски!

Вчерашната вест од Брисел сите ја примивме со големо разочарување. За жал, точката...

„Нивната идеологија продолжува да се развива како што планираа Тито и Сталин. Затворајќи ги очите, ние ја работиме работата на Москва“, рече бугарскиот министер за надворешни работи.

Нова бугарска провокација: Северна Македонија ја следи идеологијата поставена од Сталин и Тито

Доколку Бугарија замижи на фактот дека Северна Македонија ја следи идеологијата поставена...

Многу е важно како комшии и пријателски земји, заедно да чекориме на патот кон Европската Унија поддржувајќи се едни со други, бидејќи само така ќе донесеме напредок за сите наши граѓани, што е наша основна задача како политичари.

Вистинско решение со Бугарија е можно само ако двете страни излезат како победници, вели Заев!

Вистинско решение со Бугарија е можно само ако двете страни излезат како победници....