​Делегација на германската фабрика „Гересхајмер", предводена од потпретседателот Оливер Бургел, одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев на која беа презентирани плановите за инвестиции на компанијата во земјава.

Објавил: Перо Милчин | 27 април, 2021 8:12

„Гересхајмер“ денеска отвора фабрика во ТИРЗ Скопје 2, најавува и нова инвестиција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Германската компанија „Гересхајмер“ денеска официјално ќе отвори фабрика во Технолошко индустриската развојна зона Скопје 2 во Бунарџик. 

​Делегација на германската фабрика „Гересхајмер”, предводена од потпретседателот Оливер Бургел, вчера одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев на која беа презентирани плановите за инвестиции на компанијата во земјава.

Првиот инвестициски циклус на „Гересхајмер” е петгодишен и започна во 2019 година, а се очекува да заврши до 2024 година со инвестиција од најмалку 25 милиони евра.

Како резултат на добрата деловна клима во земјата и поддршката на Владата, делегацијата на германската „Гересхајмер”, на средбата во Влада најави и втор инвестициски циклус за производство на стаклени шприцеви за медицински цели.

Според најавите, втората ќе биде најголема странска инвестиција досега реализирана во една фаза.

„Гересхајмер” е водечки глобален партнер во фармацевтската и здравствената индустрија кој произведува специјализирани производи од медицинско стакло и пластика. Во првата фабрика на „Гересхајмер” во Македонија се произведуваат пластични системи за фармацевтската индустрија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Најмногу средства ќе добијат организаторите на прослави. Експертите велат помош треба да има, но сега не е вистински момент да се доделуваат овие пари.

Владата одобри помош за рестораните, туристичките агенции и дискотеките

Владата одобри милиони евра помош за над 100 ресторани за свадби, 17 ноќни клубови и за...

Според Државниот завод за статистика, раст на платата најмногу има во ИТ индустријата и фармацијата, но вработените во голем број дејности земаат плати под просекот.

Само 35% од вработените во Македонија земаат плата над просечната

Само 35 проценти од вработените граѓани во Македонија земаат плата над просечната која...

Годишниот раст изнесува 8,3 отсто и главно е резултат на повисоките депозитни пари, при помал позитивен придонес и на краткорочните депозити и готовите пари во оптек, а во услови на забележан пад кај долгорочните депозити до две години, информираат од Народната банка (НБ)!

НБ: Продолжува растот на депозитите и на кредитната поддршка

Паричната маса во јуни годинава, бележи месечен раст од 1,1 отсто што во најголем дел...

„Охридска Банка“ е создадена и креирана од легендарниот охридски банкар, Најденко Попоски, кој ја создаде банката од една филијала која била лоцирана на местото каде сега е зградата попозната како „Банкана“.

Повеќе не постои „Охридска Банка“

После децении успешна работа и градење бренд кој стана најголем симбол на бизнисот...