Откако веќе прифати во јули да го спаси главниот увозник на гас со спасувачки договор од 15 милијарди евра, државата сега ќе го откупи 56% од акциите на финскиот Фортум за 0,5 милијарди евра.

Објавил: Сара Фемина | 22 септември, 2022 7:08

ГЕРМАНИЈА ГО НАЦИОНАЛИЗИРА ЕНЕРГЕТСКИОТ ГИГАНТ УНИПЕР ПОРАДИ ГАСНАТА КРИЗА

Фото/Текст извор: ©пари

Германската влада се согласи на национализација на енергетската компанија Унипер, бидејќи се стреми да ја одржи индустријата во живот во екот на светската енергетска криза.

Откако веќе прифати во јули да го спаси главниот увозник на гас со спасувачки договор од 15 милијарди евра, државата сега ќе го откупи 56% од акциите на финскиот Фортум за 0,5 милијарди евра. Германската држава треба да поседува околу 98,5% од Uniper.

Откако беше договорен пакетот за стабилизација за Uniper во јули, ситуацијата на Uniper дополнително се влоши брзо и значително; како такви, договорени се нови мерки за решавање на ситуацијата“, објави Фортум во соопштението во средата наутро.

„Унипер“ е најголемиот увозник на гас во Германија и е притиснат од значително намалениот проток на гас од Русија, што ги зголеми цените. Рускиот државен енергетски гигант Газпром претходно овој месец на неодредено време го запре протокот на гас во Европа преку гасоводот Северен тек 1, потег што извршниот директор на Унипер Клаус-Дитер Маубах изјави за CNBC дека ќе ги влоши борбите на компанијата.

Фортум ќе го деконсолидира Унипер од третиот квартал на 2022 година, соопшти компанијата во средата, додека заемот на Фортум од 4 милијарди евра на Унипер ќе биде отплатен и финската компанија ќе биде ослободена од гаранцијата на матичната компанија од 4 милијарди евра.

Под сегашните околности на европските енергетски пазари и согледувајќи ја сериозноста на ситуацијата на Uniper, продажбата на Uniper е вистинскиот чекор што треба да се преземе, не само за Uniper туку и за Fortum“, рече извршниот директор на Fortum, Маркус Раурамо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Асошиејтед прес пишува дека поради тоа растат цените на основните продукти и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и станбените трошоци.

Турскиот статистички институт соопшти дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите тврдат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денес ја оцени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ја намали каматната стапка, снижувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Лирата изгуби преку 50 отсто од вредноста во однос на американскиот долар откако централната банка почна да ги снижува стапките минатата година.

Руската инвазија на Украина и падот на лирата ја поттикнаа инфлацијата.

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Годишната инфлација во Турција достигна во септември нов максимум во последните 24...

Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на 23,5 проценти од гласовите за ГЕРБ, додека зад нив со 19,5 проценти е „Продолжуваме со промените“ на експремиерот Кирил Петков. Седум партии и коалиции ќе имаат свои пратеници во идниот 48. парламент.

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни...

Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со...