Откако веќе прифати во јули да го спаси главниот увозник на гас со спасувачки договор од 15 милијарди евра, државата сега ќе го откупи 56% од акциите на финскиот Фортум за 0,5 милијарди евра.

Објавил: admin@magazin | 22 септември, 2022 7:08

ГЕРМАНИЈА ГО НАЦИОНАЛИЗИРА ЕНЕРГЕТСКИОТ ГИГАНТ УНИПЕР ПОРАДИ ГАСНАТА КРИЗА

Фото/Текст извор: ©пари

Германската влада се согласи на национализација на енергетската компанија Унипер, бидејќи се стреми да ја одржи индустријата во живот во екот на светската енергетска криза.

Откако веќе прифати во јули да го спаси главниот увозник на гас со спасувачки договор од 15 милијарди евра, државата сега ќе го откупи 56% од акциите на финскиот Фортум за 0,5 милијарди евра. Германската држава треба да поседува околу 98,5% од Uniper.

Откако беше договорен пакетот за стабилизација за Uniper во јули, ситуацијата на Uniper дополнително се влоши брзо и значително; како такви, договорени се нови мерки за решавање на ситуацијата“, објави Фортум во соопштението во средата наутро.

„Унипер“ е најголемиот увозник на гас во Германија и е притиснат од значително намалениот проток на гас од Русија, што ги зголеми цените. Рускиот државен енергетски гигант Газпром претходно овој месец на неодредено време го запре протокот на гас во Европа преку гасоводот Северен тек 1, потег што извршниот директор на Унипер Клаус-Дитер Маубах изјави за CNBC дека ќе ги влоши борбите на компанијата.

Фортум ќе го деконсолидира Унипер од третиот квартал на 2022 година, соопшти компанијата во средата, додека заемот на Фортум од 4 милијарди евра на Унипер ќе биде отплатен и финската компанија ќе биде ослободена од гаранцијата на матичната компанија од 4 милијарди евра.

Под сегашните околности на европските енергетски пазари и согледувајќи ја сериозноста на ситуацијата на Uniper, продажбата на Uniper е вистинскиот чекор што треба да се преземе, не само за Uniper туку и за Fortum“, рече извршниот директор на Fortum, Маркус Раурамо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.