Министерот за надворешни работи Хајко Мас го поздрави отворањето на германско-луксембуршката граница како важен знак дека патувањата во Европа се враќаат во нормала!

Објавил: Перо Милчин | 16 мај, 2020 21:28

Германија објави кога ќе ги укине контролите на границите!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Германија денеска ја отвори границата со Луксембург и ги намали мерките на неколку други граници со најава дека контролата ќе биде целосно укината на 15 јуни.

Министерот за надворешни работи Хајко Мас го поздрави отворањето на германско-луксембуршката граница како важен знак дека патувањата во Европа се враќаат во нормала!

Германија денеска ја отвори границата со Луксембург и ги намали мерките на неколку други граници со најава дека контролата ќе биде целосно укината на 15 јуни!

Контролите на германските граници од денеска нема да бидат систематски, а кон Франција, Австрија и Швајцарија, во договор со овие држави, ќе отпаднат целосно од 15 јуни, ако состојбата со коронавирусот тоа го дозволува!

Германскиот сојузен министер за внатрешни работи Хорст Зехофер на прес конференција во Берлин најави дека поради корона-кризата воведените гранични контроли кон Австрија, Швајцарија и Австрија во основа ќе бидат продолжени, но до 15 јуни.

Но, веќе од денеска на сите германски гранични премини кон овие држави нема веќе да се вршат систематски контроли, туку само поединечни по принцип на случаен избор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...