Доколку владата јасно не ја зголеми помошта, тогаш клиниките нема да можат да исплатат плати на вработените во првиот квартал од следната година “, рече претседателот на Здружението, Гас.

Објавил: Мирко Бачиќ | 29 декември, 2020 15:26

ГЕРМАНСКИТЕ БОЛНИЦИ ВО ПРОБЛЕМ: Доколку Владата не ја зголеми помошта, вработените ќе останат без плати!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Здружението на германски болници предупреди дека поради ограничувања во работата поради пандемијата, постои опасност клиниките повеќе да не можат да исплаќаат плати на вработените.

Доколку владата јасно не ја зголеми помошта, тогаш клиниките нема да можат да исплатат плати на вработените во првиот квартал од следната година “, рече претседателот на Здружението, Гас.

Тој рече дека парите од вообичаените средства не се доволни и дека болниците во моментов имаат само ограничени финансиски средства.

Во средината на декември, германската влада донесе мерки за помош на болниците. Според концептот на Министерството за здравство, болниците во регионите, особено се оптоварени со корона!

Според Гас, само 25 проценти од клиниките имаат корист од тоа. Тој предложи да се обезбеди месечен буџет за болниците врз основа на податоците за 2019 година.

Две третини од болниците пресметуваат дека ќе напишат загуби во 2020 година, покажува сегашниот болнички барометар!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...