Според германскиот весник Велт, победата на Пленковиќ била „значително поубедлива отколку што може да се очекува врз основа на анкети на јавното мислење“.

Објавил: Едмонд Бекири | 8 јули, 2020 18:24

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ПЛЕНКОВИЌ ПО ИЗБОРИТЕ: Тој е најуспешниот наследник на Туѓман

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Германските медиуми пишуваат дека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ докажал дека умерена ХДЗ, и покрај конкуренцијата од екстремната десница, може да постигне резултат на работ на апсолутно мнозинство, пренесува Дојче веле.

Според германскиот весник Велт, победата на Пленковиќ била „значително поубедлива отколку што може да се очекува врз основа на анкети на јавното мислење“.

На европска сцена, најуспешниот наследник на Туѓман се смета за сигурен сојузник на канцеларката Ангела Меркел. “, пишува ДВ.

Велт и другите весници наведуваат дека Пленковиќ веројатно ќе формира коалиција со малцинските партии и други мали партии, како и дека тој е катастрофален губитник на изборите во СДП, чиј шеф Давор Бернардиќ веќе поднесе оставка.

Слично пишува и левичарскиот Тагезеитунг од Берлин, во кој се вели дека не е доволно левицата во Хрватска да предупредува за фашизмот на десната.

„И покрај добрите аргументи, СДП не успеа да се понуди себеси како убедлива алтернатива на владата обележана со стагнација и корупција. Наместо здодевни сиви костуми, подобро е да се потпреме на компетентни жени и млади“, се вели во весникот.

Берлинскиот весник потоа се фокусира на идната влада, наведувајќи дали е сомнително дали Пленковиќ навистина ќе ги имплементира европските вредности.

„Тој се воздржува од потиснување на прекумерното влијание на ултраконзервативната католичка црква. Тој ги прикрива кршењата на човековите права што им биле наметнати на хрватските мигранти од страна на полицијата. во Хаг. Значи, сè ќе остане исто “, пишува весникот

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Овој луксузен модел е купен за потребите на полицијата во 2017 година и служи токму за вакви задачи.

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ВОЗИ ЛАМБОРЏИНИ 230 НА ЧАС, АМА СО ПРИЧИНА: За само 2 часа, тие доставија трансплантација на бубрег во болницата

Италијанската полиција донела бубрег наменет за трансплантација од Рим во Падова...

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе и се обрати на нацијата во врска со состојбата со вирусот.

Франција ја менува тактиката против вирусот корона: Почнува да ги ублажува ограничувањата

Во следните недели, Франција ќе започне да ги олеснува ограничувачките мерки воведени...

Добро информирани луѓе тврдат дека добавувачите на тестови не се оние кои поставуваат астрономски цени.

ХРВАТСКА ЈА ДРМА ЦЕНАТА НА ПЦР ТЕСТОВИТЕ: Кој профитира за време на пандемија?

Она што треба да го знаете за цената на тестовите за ПЦР во Хрватска е дека тие се невообичаено...

Грција досега евидентирала 82.034 случаи на коронавирус и 1.288 смртни случаи, а во средата евидентирани 3.209 нови случаи, од кои 905 се во солунскиот регион.

ГРЦИЈА ГИ ЗАЈАКНА МЕРКИТЕ ПРОТИВ КОРОНА: Затворен граничниот премин со Албанија, блокирањето е повторно во сила

Грција ќе затвори еден граничен премин со Албанија и ќе изврши антиген тестови на сите...