Но, водата му дава и вируси и бактерии што ги убива без проблеми, иако тој нема имунолошки систем.

Објавил: Сара Фемина | 25 април, 2020 19:22

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ТВРДИ: Лекот против КОРОНА лежи во морето на ЦРНА ГОРА!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Професорот д-р Херман Ерлих од Бергакадемија, Фрајберг во Германија вели дека Црна Гора има извонредни способности во својата подморница за производство на природен антивирусен и антибактериски лек, кој може да се добие од „златен сунѓер“, и смета дека е ефикасен во борбата против коронавирусите.

„За почеток, соодветни институции можат да не прашаат за бромотрозин од овие сунѓери за антиковидни тестови“, вели Ерлих, кој соработува со колегите од Институтот за морска биологија Котор од 2008 година на тема златни сунѓери.

На прашањето дали супстанциите во овие сунѓери можат да лекуваат лица заразени од коронавирус, Ерлих одговори дека може. Тој вели дека сунѓерот расте во Јадранот кој има извонредна способност да се одбрани од бактерии и вируси, вклучително и РНК вируси како САРС Цов-2.

Тој посочува дека постои резервоар во Црна Гора каде успешно вештачки се одгледува на подводна парцела, каде експерти од Фреберг го студираат со колегите од Институтот за морска биологија и фармаколозите од Универзитетот Дрезден.

Тие најмногу се занимаваат со отпорност на сунѓер на сите замисливи биолошки агенси на болеста, како што се бактерии или вируси.
Но, водата му дава и вируси и бактерии што ги убива без проблеми, иако тој нема имунолошки систем. Дури и кога е повреден, овој сунѓер спречува вируси или бактерии да навлезат во нејзината отворена рана бидејќи предизвикува хемиска реакција која ги произведува бромирозинните хемиски изменети аминокиселини.

Досега, научниците успеале да дефинираат 35 од нив. Овие одбранбени материи се уништени од странски тела кои се обидуваат да навлезат во сунѓер: буквално сите вируси и бактерии. Професорот додава дека сунѓерот, исто така, ефикасно ги уништува организмите отпорни на мулти-дрога.

Покрај тоа, бромирозин спречува создавање на протеини и со тоа размножување на т.н. РНК вируси. 

Тој посочува дека овие супстанции се потврдени со антивирусни, антибактериски, цитотоксични, антитуморни, антилеукемични, епигенетски, хипергликемични, анти-паразитски, антиплазматични, антиинфламаторни, антиангиогени, антипсоријатични, антитромботични, агонизични, антидебитални и други активности.

Од 2015 година, во Заливот на Котор се организира првиот заеднички пилот проект за одгледување на сунѓери „Аплисина аерофоб“ и „Аплисина каверникола“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...