Вирусолозите инкубираа коронавирусни клетки со билни чаеви направени од жалфија, перила и коријандер. Додека правеле чаеви, се погрижиле течностите да зовријат, а потоа ги додадоа и билките.

Објавил: Сара Фемина | 21 ноември, 2020 21:53

ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ ДОЈДОА ДО НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Овој пијалок помага во борбата против короната, го имате дома!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Истражувањата покажаа дека овие растенија можат значително да спречат ширење на коронавирус! Група научници од Универзитетската болница во Есен откриле дека чаевите од жалфија имаат силно влијание и можат да ја потиснат активноста на вирусот корона, пренесуваат светските медиуми.

Студија на германски лекари чека детална ревизија.

Вирусолозите инкубираа коронавирусни клетки со билни чаеви направени од жалфија, перила и коријандер. Додека правеле чаеви, се погрижиле течностите да зовријат, а потоа ги додадоа и билките.

Стоеја два часа во вода на 60 степени Целзиусови за да обезбедат максимална сатурација со компонентите на растението.

Истражувачите откриле дека дури и краткорочна употреба на мудрец е доволна за значително да се спречи репродукцијата на коронавирусот.

Сепак, иако научниците веруваат дека овие чаеви може да се користат во борбата против овој вирус, тие сметаат дека овие информации мора подетално да ги испитаат други експерти.

Според последните податоци, повеќе од 58 милиони луѓе биле заразени со коронавирус, додека над 1,3 милиони починале од ефектите на КОВИД-19!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Неколку службеници на СЗО предупредуваат и на лажно чувство на сигурност што вакцините можат да го обезбедат.

Вакцините не значат нула КОВИД: СЗО предупредува зошто вакцините нема да го елиминираат вирусот

Службеникот за управување со пандемијата на СЗО, Марија ван Керков, го повика населението...

Според неговите тврдења во гостувањето на ТВ Хепи, претседателот на Македонија во времето на распадот на СФРЈ, Киро Глигоров, се согласил со Слободан Милошевиќ дека Македонија ќе биде дел од новата Југославија.

Телохранителот на Милошевиќ за прв пат ОТКРИВА: Глигоров се согласи со Милошевиќ дека Македонија ќе биде во Југославија, а потоа се случи атентатот!

Горан Пајиќ, поранешниот телохранител на Слободан Милошевиќ, презентираше информации...

ЛСС се обликува според гравитацијата, па затоа се формира како резултат. Ова значи дека галаксиите не се само „расфрлани“ низ целиот космос, туку сепак следат одредена структура.

ЦРНО НИ СЕ ПИШУВА: Како ќе изгледа крајот на светот?(ВИДЕО)

Научниците веруваа дека универзумот, како што се шири, ќе стане постуден со текот на...

Според него, неговиот татко не разбирал со какви историски настани се поврзани името на Адолф Хитлер. Сепак, тој смета дека е доцна за промена на името. Неговото семејство едноставно го нарекува Адолф Унона.

АДОЛФ ХИТЛЕР ПОБЕДИ НА ИЗБОРИ ВО НАМИБИЈА: Политичарот вели дека е предоцна за промена на името, а еве што рече по победата

Политичарот Адолф Хитлер Унона победи на регионалните избори во Намибија. Унона освои...