„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

Објавил: Мартин Попоски | 31 март, 2020 19:51

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби и забрани за движење.

Манфред Спицер, професор по психијатрија на Универзитетот во Улм и шеф на тамошната психијатриска клиника во интервју за Дојче веле открива како самоизолацијата влијае на нашата психа.

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

Постојат долгорочни студии кои покажуваат дека по карантинот, постои поголема зачестеност на вознемиреност, нарушување на спиењето или дури и посттрауматско стресно нарушување (ПТСД). Нема разлика помеѓу постари и помлади, или мажи и жени. Секој може да биде засегнат “, вели Спицер. Тој истакнува дека најважното оружје што го има лицето во борбата против короната на вирусот е неговиот имунолошки систем.

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

„Знаеме што го зајакнува – една од работите е излегување во свеж воздух. Најдобро секако таму каде што нема никој, да речеме во шумата. Знаеме дека се докажано редовно одење во шумата еден или два часа за подобрување на имунитетот. Ова е особено важно за семејствата со деца “.

На прашањето често овие денови, дали социјалните мрежи можат да бидат замена за социјалниот контакт, тој вели:

Тој вели дека во моментот телефонот е веројатно„ најдобриот социјален медиум “што го имаме во моментов, затоа што обично разговараме со луѓе што ги познаваме.

„Твитер и Фејсбук не се толку добри, заврши тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Пребарувавме на Интернет и пронајдовме совети како да направите сами маска дома, што треба да ве заштити вас и другите луѓе доколку имате проблеми со респираторниот систем.

НЕМАТЕ МАСКА? Еве како да направите заштитна маска од дома- ЛЕСНО УПАТСТВО!

Ви претставуваме корисен совет како сами да направите маски дома. Пребарувавме на...

Бил Гејтс е основачот на Microsoft заедно со Пол Ален и еден од највлијателните луѓе во информатичката индустрија.

Според истражувањата на БИЛ ГЕЈТС овие три образованија ќе бидат најбарани во светот!

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на основа од бројни податоци кои ги собирал, тврди...