МЕБЕЛОТ Е СПОРЕДНА РАБОТА. АКО СЕ ДОКАЖЕ ДЕЛОТО, ЌЕ СЕ ИЗРЕЧЕ ЗАТВОРСКА КАЗНА ОД НАЈМАЛКУ 3 ГОДИНИ!

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 август, 2019 20:29

ГЕРОСКИ: АКО СЕ ДОКАЖЕ ДЕЛОТО, ЌЕ СЕ ИЗРЕЧЕ ЗАТВОРСКА КАЗНА ОД НАЈМАЛКУ 3 ГОДИНИ ЗА ЈАНЕВА!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Новинарот Бранко Героски, на социјалните мрежи напиша дека ако се докаже делото, ќе се изрече затворска казна од најмалку 3 години за обвинителката Катица Јанева.

Героски пишува дека обвинителката е осомничена за прибавување имотна корист во значителен обид од 1.5 милиони евра, а мебелот е споредна работа. Тој вели дека Катица е осомничена за кривично дело Злоупотреба на службена положба по член 353 став 3 вв став 1 од КЗ на РМ.

-АЈ ДА ВИ БИДЕ ПОЈАСНО НА СИТЕ. КАТИЦА ЈАНЕВА Е ОСОМНИЧЕНА ЗА ПРИБАВУВАЊЕ ИМОТНА КОРИСТ ВО ЗНАЧИТЕЛЕН ОБЕМ ОД 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА – МЕБЕЛОТ Е СПОРЕДНА РАБОТА. АКО СЕ ДОКАЖЕ ДЕЛОТО, ЌЕ СЕ ИЗРЕЧЕ ЗАТВОРСКА КАЗНА ОД НАЈМАЛКУ 3 ГОДИНИ!

Дечки, ај да појасниме на време. Катица е осомничена за кривично дело Злоупотреба на службена положба по член 353 став 3 вв став 1 од КЗ на РМ.
Станува збор за прибавување “имотна корист во значителен износ” од 1,5 милиони евра.

За ова дело запретена е затворска казна од најмалку 3 години. Од прибавената имотна корист за себе зела мебел што и го набавил еден од осомничените.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во обвинителството се наоѓа и СМС порака помеѓу Заев и лице кое од него бара пари додека Заев му посочува да оди во седиштето на СДСМ каде и од кого ќе ги добие парите. Парите ќе му бидат исплатени во општинската зграда во Струмица од извесни Љупка и Кате.

„ЛА ВЕРИТА“ 2 ДЕЛ: ВИЦЕ ЗАЕВ НАРЕДУВАЛ „ДОЈДИ ВО ШТАБ ЌЕ ТИ ДАДАМ ПАРИ ДА ГЛАСАШ НА ИЗБОРИТЕ“ – Илјадници евра фрлени за поткуп на гласачи во Струмица

Од она што го видовме на „Ла Верита“ во изборните манипулации не бил вклучен само...