Сега ги повикувам жртвите на случаите на рекет и изнуда храбро да сведочат и да му помогнат на Обвинителството да го документира случајот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 јули, 2019 17:31

Героски: “Ги повикувам жртвите на случаите на рекет, храбро да сведочат и да помогнат на Обвинителството”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Новинарот Бранко Героски напиша статус на социјалните мрежи во кој ги повикува жртвите на случаите на рекет и изнуда храбро да сведочат и да му помогнат на Обвинителството да го документира случајот.

Новинарот Героски се огласи веднаш по апсењето на Боки 13 и напиша фејсбук статус дека веќе со недели водел своевидна медиумска војна со ова рекетарско зло, поради што бил изложен на многубројни навреди и атаци. 

ОДЛУЧЕН УДАР ПРОТИВ “БОМБАШКИОТ РЕКЕТ”
Акцијата на органите на прогонот е прв одлучен и жесток удар против „бомбашкиот рекет” во Македонија.
Иако се уште ги очекувам деталите од истрагата, се сомневам дека тоа е причината и за оставката на специјалната обвинителка Катица Јанева.
Како што е познато, јас веќе со недели водам своевидна медиумска војна со ова зло, поради што бев изложен на многубројни навреди и атаци. Сето тоа ќе се заборави.
Сега ги повикувам жртвите на случаите на рекет и изнуда храбро да сведочат и да му помогнат на Обвинителството да го документира случајот. Доста молчевте, господо бизнисмени, додека безобѕирно ве толчеа. Со или без путер на главите, време е да проговорите!
Апелирам и моите колеги новинари да го прекинат заветот на молчење. Отворете уста, колеги, време е!

Ајде, нека дојде сега до израз вистинското истражувачко новинарство. Првиот што ќе се охрабри, јас лично ќе го предложам за европската награда за истражувачко новинарство.

Да потсетиме, Бојан Јованоски уапсен беше уапсен денска поради сомневање за рекет, а полицијата го привела на граничниот премин. Исто така приведен е и бизнисменот Зоран Милески познат како Зоки Кичеец.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

А, до тогаш Заев “путуј” во темната страна на историјата, зошто уште 22 дена премиер и никогаш повторно! Напиша на Фејсбук, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Јанушев: Куферот кој не стигнал до Заев всушност требало да заврши кај него

Излезе информација “Куферот со пари не стигнал до Заев”. Владината пропаганда, истата...

Груевски во својата објава негира дека се работело за принцип на оф-шор, туку дека идејата била да се привлечат мултинационалните финасиски компании своите главни седишта да ги префрлат во Македонија, а Скопје да стане финансиски центар како Лондон.

Груевски: Сакавме Македонија да функционира како комбинација на Англија и Луксенбург

Поранешниот премиер Никола Груевски кој моментално се наоѓа во Будимпешта на својот...

Заслепени од сјајот на моќта, глуви од фалбите кои сами за себе ги кажуваат, водени од личните интереси и ситните страсти, не можат да видат дека овде врие.

ДУРЛОВСКИ: Се додека лојаноста кон Македонија ни е на прво место, ќе се избориме за подобар живот!

Прво го игнорираа нашиот глас, потоа не исмеваа, навредуваа, набедуваа, се бореа против...

Јас сум веќе три години под прогон и на маргините на случувањата, искрено би ви дал поддршка како што вие ми дадовте мене на 5-ти октомври 2017 година до денес!

ПАНЧЕВСКИ: Колешки судии, оваа БУДАЛА ЗАЕВ ви ги скрши кичмите и интегритетот за него сте искористени инструменти

ЗОРАН ЗАЕВ и криминалната банда од обвинителство и Антикорупциска ќе ги проверувале...