Не се лутам никому, но не им заборавам на ороводците на тој пуч. Особено не на нарачателот. Сакам јасно да им порачам дека на никого од тие што мислеле дека ми “давале” слобода, не му должам ништо. Тие што вложија пари, се офајдија Тие што вложија труд заедно со мене, ене ги работат и имаат високи плати, кои лично јас ги “избоксував”. Тие што ме поддржуваа морално и политички, печалеа и ене ги на власт, среќни и задоволни, си ги товарат камилите.

Објавил: Весна Петровска | 5 јануари, 2020 18:27

ГЕРОСКИ ДОБИВА СМРТНИ ЗАКАНИ: Сам си ја земам слободата, џабе ми се закануваат со банкини и опасни свиоци

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Никогаш не сум бил толку често и толку бедно клеветен и навредуван како овие три години. А ми го зедоа и моето чедо, мојот весник што го создадов, заедно со тимот што јас лично го избрав и со сопствениците што јас ги анимирав да влезат во приказната која сега им носи високи профити. За да си го сочувам образот и да си ја задржам слободата, кога ме притиснаа, бев буквално принуден да дадам отказ од “Слободен печат”. Нема човек во весникот кој тоа не го знае, кој не ја знае вистината, пишува долгогодишниот новинар и Главен уредник на порталот „Плусинфо“ Бранко Героски.

Во продолжение дел од колумната на Героски:

Не се лутам никому, но не им заборавам на ороводците на тој пуч. Особено не на нарачателот. Сакам јасно да им порачам дека на никого од тие што мислеле дека ми “давале” слобода, не му должам ништо. Тие што вложија пари, се офајдија Тие што вложија труд заедно со мене, ене ги работат и имаат високи плати, кои лично јас ги “избоксував”. Тие што ме поддржуваа морално и политички, печалеа и ене ги на власт, среќни и задоволни, си ги товарат камилите.

Немам обврска кон никого! Напротив, многу од тие луѓе имаат неизвршени обврски кон мене. Ми должат. Морално, се разбира. Би можело да се зборува и за друг вид долг, но тие лешпери знаат дека јас никогаш тоа не сум го правел за пари, за нешто повеќе од пристојна плата, патем речено многу помала од платите на сите други главни уредници, ведети и “бардови”.

И затоа, ве молам, без тие блесави ламентации дека некој нешто ми дал или ми дозволил. Да не почнам јас сега да правам список кому што имам дадено и кој сè се офајдил од мене и од мојата поддршка. Не сум правел до сега, но за сè има прв пат.

Целата колумна ТУКА.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

СДСМ не е ни моноетничка, ни биетничка, ни мултиетничка партија. Етницитетот како категорија нема апсолутно никаква врска со политичкиот и со идеолошкиот карактер на партијата чиј претседател сега си ти.

СДСМ не е мултиетничка партија, другар Заев – НЕ СИ ВО ПРАВО, ИЧ НЕ СИ ВО ПРАВО

Да, токму така, другар Зоран Заев – СДСМ не е мултиетничка партија! Иако ти кажа дека...

Во поновата историја само Никола Груевски имаше шанса да прерасне во национален лидер, но за жал стана национален срам на бегалец и кукавица.

Миленко: Само Груевски имаше шанса да биде национален лидер, но за жал тој е национален срам, кукавица и бегалец

Да замислиме две хипотетички ситуации, но многу реални (секоја сличност е намерна): Пример...

СДМС и ВМРО - ДПМНЕ ќе се обединат во име на „мирот и стабилноста“, криминалите ќе се простат, а ние ќе останеме исти како и до сега, поделени на „наши“ и „ваши“.

Ќе дојдеме до ситуација кога ќе немаме избор

Темелот на едно општество се две сили кои се во постојана спрега и конфликт. Тензијата...