Идејата за премиер Албанец на ДУИ успеа на партијата да и донесе гласови на изборите, а сега е едно од барањата за коалиција со СДСМ. Во врска со оваа тема, Героски смета дека треба да се соочиме со реалноста.

Објавил: Стојче Бушин | 10 август, 2020 20:32

Героски: Заев стана премиер без да победи на изборите

Фото/Текст извор: ©с.печат

Тече рокот за формирање Влада, а тоа е и една од темите на емисијата „Само вистина“ каде гости се новинарот Бранко Героски и Зоран Димитровски, генерален секретар на Демократски сојуз.

Идејата за премиер Албанец на ДУИ успеа на партијата да и донесе гласови на изборите, а сега е едно од барањата за коалиција со СДСМ. Во врска со оваа тема, Героски смета дека треба да се соочиме со реалноста.

-Не би сакал да бидам тој што ќе го брани ДУИ, но да се сочиме со реалните факти. Во демократиите е правило победничката партија да го добие мандатот, но кај нас е е прв пат да е прекршено правилото.Заев стана премиер без да победи на изборите. Албанец премиер би било уникатна ситуација. Не е невообичаное да се има премиер од партија која не е победник на изборите, но тоа се решава со политички договор. Втора работа е што е тешко да кажеме дека ДУИ е партија која ја дестабилизирала Македонија, историјата го покажала обратното. Од трета страна, велиме ДУИ е виновен за недостиг на реформи, за криминал и корупција. Тие се сега во релативно комотна позиција да наметнуваат свое барање, а ако тоа е национаистички наратив, зошто тогаш победи на изборите? Ова е за Албанците битна тема. Прашањето е зошто да не биде Албанец премиер? Они излегоа со конкретен лик, кој не е партиски кадар, рече Героски.

На ова Димитровски одговори дека е потребно партиите мултуетнички да созреат.

-Тоа е работа на политички договор. Целата тема е градена за изборни цели. Изјавата на Таравари е иронична. Процесите созреваат, а не се одвиваат преку ноќ. Една интегративна партија како ДУИ и за другите партии, идејата е дека доаѓа време кога партиите треба да станат мултиетнички. Тоа беше идејата на СДСМ. Не знам колку е успешна, но зошто утре Македонци да не гласаат за ДУИ, доколку препознаат дека таа има интегративен карактер, рече Димитровски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Истовремено, тој посочи дека не треба да се бојкотира пописот и не треба опозицијата да се заканува, со оглед на тоа што пописот е обврска на граѓаните.

Заев: Имаме капацитет за организирање на пописот кој ќе се случи на пролет, на безбеден и добро организиран начин според стандарди

„Ние имаме капацитет за организирање на оваа сложена операција, го проверивме на избори,...

Никогаш не зборувал отворено за неговите три деца - каква врска има со најстариот Данило, зошто е премногу заштитнички настроен кон својата ќерка Милица и како игра со најмладиот Вукан.

ИНТЕРВЈУ СО СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Еве како Вучиќ ја слави Новата година и какви подароци купи за неговите деца

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, обично го гледаме сериозен и строг во неговите...

Владата проектира удвојување на економскиот раст, од просечна стапка од 2-2,5% во изминатите 10 години да се стигне до 4-5% раст во наредниот период.

Заев за македонското издание „Економист“: Градиме општество на здрави темели со стратешко планирање и искористување на сопствените ресурси

„Човечкиот капитал, квалитетот на секој поединец во својата област, дополнително...