-Директни закани немав од сегашните осомничени, но имав некои непријатни разговори со тие луѓе.

Објавил: Сара Фемина | 5 ноември, 2019 23:02

ГЕРОСКИ: Имав голем притисок од Кирацовски, ВРЗ МЕНЕ СЕ ВРШЕШЕ ФИЗИЧКО СЛЕДЕЊЕ од личност која не е позната за јавноста!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новинарот Бранко Героски во гостувањето во „Што не е јасно“ на телевизија Алфа откри дека дека врз него се вршело физичко следење, од страна на личност која не е позната за јавноста. Герсоки случајот го пријавил во МВР од каде е испратена и службена белешка до јавниот обвинител, но и по поминат еден месец дена нема реакција за тоа од надлежните.

Героски во вечерашното гостување во врска со аферата Рекет, рече дека директни закани немал од сегашните осомничени, но имал некои непријатни разговори со тие луѓе.

Имав постојан притисок од господин Кирацовски да ја објаснам неговата позиција во целата афера како „Кики“, но на крајот го сторив тоа, но можеби згрешив што ја прифатив таа експлицитна молба која се разбира како дека попуштам. Притисоците беа во насока на тврдењата на мои колеги и политичари дека начинот на кој ја разоткривам вистината е непрофесионален и опасен кој може да ми донесе штети и опасности.

Тој изјави дека не бил силен поддржувач на СДСМ, но бил силен поддржувач на идејата за промени.

Не сум венчан за една гарнитура на која ќе и обезбедам постојана поддршка за се. Немам практично „ден на власт“, постојано сум критичар на постоечките власти, некои луѓе не го разбираат тоа и така дојдовме во овој непосакуван конфликт, но нема ништо да промени на мене и мојата улога како новинар, изјави Героски.

Тој рече дека во неговите колумни при првото отварање на скандалот Рекет 1 псевдоними користел затоа што имал созанија кои не биле поткрепени со директни докази и постоела можност да се направи сериозен дефокус и наместо со аферата Рекет да почнат тие личности да се занимаваат со него како новинар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...