Па не сум јас Инфомакс, Ви се молам. Кога пробивам јас, пробивам до крај. Го имам целиот драфт, можам да Ви го испратам веднаш ако го немате.

Објавил: Сара Фемина | 13 октомври, 2019 18:30

ГЕРОСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО ПЕНДАРОВСКИ: “НЕМОЈТЕ АМАН„

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателе Пендаровски, немојте аман, „пробиена страница-две“ од извештајот на Венецијанската комисија.

Па не сум јас Инфомакс, Ви се молам. Кога пробивам јас, пробивам до крај. Го имам целиот драфт, можам да Ви го испратам веднаш ако го немате. А го пробив за да видите дека не е на арно, дека ќе ни зададе главоболки, дека не е згодно да се појави „пред дождот“ (пред датумот) и да има Владата време да се помоли извештајот да се одложи. Како што би. Инаку, тоа е мислењето на експертите за Законот за јазиците. Одложеното мислење, џанам, пишува Героски.

Претседателот на државата Стево Пендаровски пред два дена одговарајќи на новинарско прашање во врска со драфт верзијата на Венецијанска комисија за Законот за јазиците рече дека тој уште во кампањата за претседателските избори ја потенцирал потребата од подигнување на нивото на употребата на албанскиот јазик во земјава.

Тоа не е тајна, јас сум го кажувал многу пати. Во однос на конкретното прашање мораме да внимаваме. Значи, станува збор за драфт, за нацрт на документ кој е пробиен претпоставувам од нечии лични или политички причини предвреме. Да почекаме да биде официјално објавен и јас би сакал да видам дали тоа што една или две странички беше објавено, а документот има многу повеќе страници дали ќе остане со истите формулации до крај. Не би сакал да се произнесувам на едно парче од документот кое е пробиено и тоа парче, тој дел, таа страница и пол до две е од драфт, значи дел од начелна верзија, не е финална верзија – рече Пендаровски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Вчера, Хрватска 1 заразен, Словенија 1 заразен, Црна Гора нула заразени. Ние вчера 37 заразени, денес 23 заразени. Бројките се незгодна ствар, коментира актерот Сашо Тасевски.

Тасевски повторно удри по власта: Вие сте неспособни, немате авторитет ни до Чаир!

Познатиот македонски актер, и поранешен директор на Драмскиот театар Скопје, Сашо...

Инаку сега, шега на страна ,,БРАКОТ,, на реисот Сулејман Реџепи e присилен! Една од причините за овој  ,,брак,, e понижување пред Бајрам, што е и направено...

Буревесник: РЕИСОТ РЕЏЕПИ БИЛ ПРИСИЛЕН НА БРАК ГО МЛАДАТА ЕМИНЕ?

Новинарот Зоран Божиновски, новинар и уредник на Буревесник, вчера на својот официјален...

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски прашања, како денеска на пресот на министрите Ангеловска и Бектеши, особено од министерката за финансии.

Јаневски: Министерката Ангеловска е арогантна и цинична кој се потсмева на прашања од новинарите!

Одамна немам просведочено цинизам и арогантност на прес-конференција кон новинарски...

Со години забрануваше внесување на знамето од Кутлеш во манастирот Бигорски.

Неделковски: Отец Партениј е НЕДОСТОЕН- со години забрануваше внесување на знамето од Кутлеш во манастирот Бигорски

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската Православна...