Сакаш веруј сакаш не, од ратракон мој сум рипнал кога ми јавија. Трас-трас и готово, сибав мајката, нозете ќе ги скршев за малку…И Катица знае. Можда и Боки знае. Одозгора на тога.

Објавил: Македонка Димкин | 24 февруари, 2020 9:35

Героски: Фала, друже Зоки – без тебе стварно не се може!

Фото/Текст извор: ©плусинфо

Новинарот Героски кој важеше ЗА гласноговорник на Зоран Заев, видно и крајно разочаран од Заев , со нова колумна но овој пат ВО посебен стил на неговиот тетовски дијалект а и со невидени вулгаризми.

Во продолжение ви ја пренесуваме во целост неговата колумна.

Ауууууу… Зоки друже, шо бидé ваа рабóта, бе?!

Сакаш веруј сакаш не, од ратракон мој сум рипнал кога ми јавија. Трас-трас и готово, сибав мајката, нозете ќе ги скршев за малку…

Антонио му рокнал бомба на другарчето твое, ми вели еден шпијун. Заев рекол, бомбите паѓаат на Врховен суд. А со Јово Вангеловски бил шајка! И рекол – без Заев не може!

Што не може? Шокур знам што му значи тоа, вели шпијунот, ваљда без Заев ништо не може. А и ти шо викаш…

Ма јели то могуче?! Ајт таму, гаси ратракот! Трас-трас. Готово. Треба да се рабóте…

Ја преслушувам снимката едно тричетрнаесет пати. Ја сечел и ја лепел Антонио, мамката мрсна! Ама јеби га, ти си друже Зоки. Малкичко заебáно е. Ама сè што кажуваш, такá си е!

Ова на с’ј! Не сум ни ироничен ни злобен. Само суетен.

Абе две години, да простиш, паштети јадам за оваа иста работа – дека законот не дозволува нелегално прибавените докази да се употребуваат во судските постапки и дека ако се суди според законот, пресудите за предметите на СЈО ќе паднат.

Ме прогласија за „адвокат на мафијата“. А види шо си лафел ти, друже Зоки, па и ти си бил „адвокат на мафијата“. И Јово Вангеловски, џанам.

Елај си при нас, друже Зоки…

Хахаха!

А со Јово ти шајка, а? Затоа го смени? И со мене беше шајка, друже. Ти изгледа сите со кои си шајка, после ги мењаш…

Хехехе!

Абе две години, да простиш, паштети јадам за оваа иста работа – дека законот не дозволува нелегално прибавените докази да се употребуваат во судските постапки и дека ако се суди според законот, пресудите за предметите на СЈО ќе паднат.

Али види, ова шо ломотиш на снимкава што ни ја пропшти Антонио, тоа милијарда и два кома три посто си во право! Дозволи да те цитирам:

„Што се случува во правото? Кога има материјални докази коишто се обезбедени на основа на неовластени и недозволиви снимки, снимките се веќе недозволиви и обезбедените материјални докази паѓаат, таму кај што паѓаат се затвора предметот, тоа е како донесена пресуда, не се отвораат.“

Која ерудиција, која елоквенција, која убедливост… Да се кандидираше за Оскар наместо за Нобелова награда, ќе добиеше гарант. Оскар за медена уста од медена земја!

Ај уште еден цитат, цар си друже:

„Ова е политичка битка помеѓу ВМРО и СДСМ и тука треба да застане, заради тоа се разговорите, они поминаа границите. Знаејќи го Катица целото тоа што се случува, она и така се однесува, знае дека ќе паднат предметите. Знае, дека и да не сака, она помага, значи готово, нема, влезена е во тој процес сега. Со Јово и сум бранел во јавност и сум јадел …. Цела јавност знаеше дека власта стои зад Врховен суд. Врховен суд тоа сам не може да брка.“

И сеа… Викаш, ти као ова му го објаснуеш на некој од оние побегуљите од ВМРО-ДПМНЕ, за да сфати кутриот дека нема да наебе и своеволно и одговорно да си гласа за Законот за Јавното обвинителство. Ако добро те сфатив. Малку ме буни и ова со спомнувањето на Катица. Како од друго време да е. А и Јово Шајка нешто друго вели.

Ма не е ни битно. Ме боли таквоото кога и со кого си зборувал и со каква цел! Важно е кажаното. Тавата стоо!

Човече божји, па ти си ја кажал целата вистина! Во три реченици. Ти си Хајди. Да де, Хајдегер. Денеска ти (додуша, малку задоцнето и не по своја волја) ја обзнани целата бесмисла на формирањето на СЈО, целата голема театарска претстава со работен наслов „Курац правда, курац мир“, целата манипулација со јавноста и со медиумите, причината за агресијата насочена кон една единствена цел – елиминација на политичкиот противник и на јавната критика на твоето владеење.

„И Катица знае“, велиш во бомбата. Катица со просек шест и нешто и со неплатен тросед знаела. Боже мили! И Зоки, нормално, знае. Не може без Зоки… И Геро знае, ама он е безобразен и не е од наша. Ај Геро ќе биде крив.

Но еве, овој твој исказ целосно ме рехабилитира. Ме враќа на ратракот уште утре рано сабајле.

Фала ти, друже Зоки!

Фалимендерит шум! Мултиетнички и коалициски ова…

Ефхаристополи! Ова во чест на Преспанскиот договор.

Мерси! Ова како знак на внимание кон моите и твоите братја Блгари. И за Антонио, естетствено…

А бе две години сум мислел како да излезам на крај со твоите пропагандни песои, со оној Гомнович со хумусот, со онаа Кучката 2.0 и со целата таа булумента… Цитирам закони (еднаш во сон сум свикал „член 12 став 2 од ЗКП“), цитирам експертски мислења, аргументирам… Џабе!

И ти бе Зоки, улетуеш ко ѓуле со онаа твоја златна реченица – како само убаво кажано, онака со свои зборови, алал да ти е – и спасуеш утакмица у девееста минута!

Шилото врти, тоа е. И немој некој веќе да ми те оговарал, те Зоки подлажуел, те договор со него не може да се направи, те ова, те она… Има со мене да си има работа. Трас-трас и готово, мамичето нивно недоверчиво!

Јас, друже Зоки, дури дишам, дури не ми е скината жицава македонска (добро, извини, северномакедонска), дури важи Уставов, неизмерно ќе ти бидам благодарен за оваа сатисфакција што ми ја пружи. Не ме гледаш сеа дур пишувам (ваљда), ама кога го велам ова, веруј ми – еве, рука на срце ставам!

Значи, без Заев стварно не може! Ништо бе не може, а на правна држава…

Јебала вас правна држава! За да имаш правна држава, прво треба да имаш држава. А ова држава ли е? Не е! А зошто не е? Не може држава без Заев премиер! Што е тука нејасно?

И Катица знае. Можда и Боки знае. Одозгора на тога.

Обаче, Антонио, ќе има ли нови бомби во б’дештето?

Пишува: Бранко Геровски

* Изнесеното не е став на Магазин и одгвороноста е во целост кај авторот на колумната

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Во Европа, ама и на Балканот неможеме да влеземе во ниту една држава, толку демек сме биле заразени – ама за на избори сме си биле таман!!!

МИЛЕНКО: Ако ЗАЕВ дојде повторно на власт, МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА ЈА ИМА ЗА 4 ГОДИНИ

Ги возиме последните метри од Македонското рели наречено Антифашистичка борба за...

Очекувам Судот да ја почувствува сугестијата на фактите и доказите кои ги изнесе и докажа Јавниот Обвинител.

МАЈКАТА НА ПИНО СЕКОНДО: Денеска во судницата во Скопје, повторно беше убиен мојот син!

Сакам со јавноста да споделам и пренесам порака, каква одлука и казна очекувам по завршеното...

Како тоа да не беше доволно, слушнавме дека црногорски бизнисмен од Русија на Зоран Заев и генескот на владата Рашковски им исплатил 300.000 евра и “им дал 2.000 квадрати“, секако не без интерес, друже Зоки како премиер да му ги врати барем петодупло. Им платил со пари од Русија.

ЛАТАС: Зоран Заев од обвинителите и судиите создаде партали за бришење патос по патот на својата корупција и кариера

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата...

Владата и СДСМ на Боки 13 му давале потпис, писмени препораки за рекет и јавно му помагале да изгради слика за моќен човек близок до власта. Човек на кој не смее да му се одбие рекет. Така и било, без тие препораки и поддршка Боки не би можел да го рекетира ни Сејдо, автомеханичарот мој, а камоли олигарсиве.

ЛАТАС: Телефонот на Боки Тредичи се крие како најголема државна тајна!

Прво збор-два за коронава. Филипче прима плата само за да ни каже колку има нови заболени...