Героски: Клучното прашање е каде се парите ?

Објавил: Узунов Бобан | 7 август, 2019 9:31

Героски: Kаде се парите ?

Фото/Текст извор: ©магазин

Новинарот Бранко Героски, кој во јавноста откри голем број детали од случајот „Рекет“, смета дека двата договора кои ги потпишал Сојузот со градежните фирми се манипулативни. Во изјава за „Канал 5“, Геровски вели дека клучното прашање е каде се парите.

Ова што го видовме, овие договори, овие случувања околу тие договори, сепак укажуваат на сомневања за сериозни криминални дејствија. Јас мислам дека и Финансиската полиција и Управата за јавни приходи веројатно многу брзо ќе си го сменат мислењето, смета Героски.

Героски порачува органите на прогонот да не спијат и да ги проверат сите шпекулации за можна вмешаност на институциите во рекетот.

Ја прочитав таа изјава дека ниту еден член на Меѓународниот сојуз до овој момент не е повикан од страна на истрагата, но по овие изјави, особено по изјавата на една од жените која буквално зела пари за да ги даде на друг, неспорно е дека истрагата ќе мора да ја повика да каже на кого ги дала парите, неспорно е дека тие пари ги нема, на струшкиот бизнисмен од „Дрим билдинг“ парите не му се вратени, вели Героски за „Канал 5“.

Претходно Героски во неговата последно објавена колумна јавно го постави прашањето-Кој ја штити Катица Јанева?

До овој момент, од сознанијата што го има јавноста за текот на истрагата (кои не мора да се целосни, бидејќи истрагата не мора за сѐ да ги известува граѓаните), се истражува главно случајот на „трговија со влијание“ меѓу осомничените и бизнисменот Орце Камчев, доказите и околностите во врска со тој настан, за кој одамна јавно предупредив дека е многу цврсто и уверливо документиран. Се чини дека во овој момент клучниот проблем на третирањето на овој дел од истрагата е неразумниот обид од списокот на осомничени да се изостави специјалната јавна обвинителка во оставка и да се занемари нејзината ролја во „трговијата со влијание“, која исто така е документирана. Нејзините невешти обиди за прикривање на доказите (преформатирање компјутери и телефони), пак, ја прават Катица Јанева многу сериозен кандидат за изрекување на мерката притвор.

Во овој момент, не се знае кој точно се обидува да ја заштити Јанева. Според моите сознанија, тоа не е премиерот Зоран Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

На новите маички кои се голем хит во Грција, стои Сонцето од Кутлеш пред и по Заевото брусење на капаците од шахтите.

Грците се пошегуваа на наша сметка: Носат маички со изгребаното Сонце од Кутлеш

Откако пред четири дена Владата донесе наредба за отстранување на сонцето од Кутлеш...

Како што беше објавено наводно во телефонот на Боки биле пронајдени и експлицитни фотографии од нивното интимно дружење. Порталот објави дека фотографиите сега се во рацете на истражните органи во Скопје, кои утврдуваат дали врската на водителот и српскиот политичар има врска со аферата Рекет.

Пронајдени СМС пораки, експлицитни фотографии и две видеа кои докажуваат дека Боки бил во врска со српски политичар?

Откако завчера српски Телеграф излезе со насловна страна на која стоеше дека Боки...

Како што објави српски Курир, наводно  Боки нагласил дека ако тоа не го направат во рок од три дена, ќе изнесе во јавност докази за нивната вмешаност во рекетирањето, односно вмешаноста во случајот Рекет за кој тој е првоосомничен и во моментот се наоѓа во затворот во Шутка.

Боки 13 бара преместување на психијатрија, се заканил со докази против Заев

Првоосомничениот за случајот Рекет Бојан Јовановски испратил порака до државниот...