Гладис ја убедувала јавноста дека е далечен потомок на славната актерка, поточно ќерка на нејзината родинина Мередит Бејкер.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 декември, 2022 4:20

Гинекологот на Мерилин Монро откри шокантна тајна: Актерката му родила ќерка на Џон Кенеди

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шокантна тајна излезе на виделина после долги години. Имено гинекологот на познатата актерка Мерлин Монро откри дека Мерилин после два спонтани абортуса во јуни 1961 родила ќерка.

Откако минува голем дел од своето детство во згрижувачки семејства, Монро ја започнува својата кариера како модел, по што, во 1946 година, го склучува својот прв филмски договор. Нејзините рани појавувања на филмското платно се помали, но нејзините изведби во Џунгла на асфалтот и Сè за Ева (двата во 1950) беа добро примени. До 1953 година, напредокот во кариерата на Монро ќе ја доведе до главните улоги. Нејзината „глупава русокоса“ персона беше искористена за комичен ефект во филмови како Мажите повеќе сакаат русокоси (1953), Како да се омажиш за милионер (1953) и Седум години верност (1955). Ограничена од изборот на улоги, Монро студира во Актерското студио со цел да го прошири својот актерски опсег, па нејзината драматична изведба во Автобуска станица (1956) е поздравена од критичарите и таа добива номинација за Златен глобус. Нејзината продуцентска куќа, Мерилин Монро Продукција, го снима Принцот и танчерката (1957), за кој таа добива номинација за БАФТА наградата и ја освојува Наградата Давид ди Донатело. Со Златен глобус, Монро се закитува за својата изведба во Некои го сакаат тоа жешко (1959).

 

 

Ваквото тврдење би можело да го потврди постоењето на Гладис Бејкер Морис, која има 53 години а веќе неколку пати во јавноста тврдеше дека е блиска роднина на актерката Мерлин Монро. 

Гладис ја убедувала јавноста дека е далечен потомок на славната актерка, поточно ќерка на нејзината родинина Мередит Бејкер.

Но во 2014 година Мередит на смртна постела откри покантна тајна. Таа и признала на ќерка си дека всушност е посвоена, и дека таа не и е нејзина мајка. Мередит признала дека всушнсот Гладис е дете на Џон Кенеди и Монро, односно плод на нивната забранета љубов.

Ми рече дека Мерилин се плашела дека браќата Кенеди ќе ја убијат и неа и мене ако дознаат за бременоста, така што се породила во тајност и набрзо после раѓањето ме сокрила кај неа – открила Гладис.

По неколку години Гладис успеала да ги пронајде документите за посвојување и ја приврушува постапката на докажување на родбинските врски со еден од најинитригантните парови во историјата.

Ако се утврди дека Гадис навистина е ќерка на Мерилин и Џон, таа би можела да добие богатство од 100 милиони долари, колку што се проценува богатството на познатата актерка кое годишно се зголемува за неверојатни пет милиони.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Во Италија и Аргентина, заедно со многу земји во Латинска Америка, новогодишното дрво се поставува на 8-ми декември и се растура на 6-ти јануари.

ЕВЕ КОГА ТРАДИЦИОНАЛНО СЕ КИТИ НОВОГОДИШНАТА ЕЛКА: Празници и радост за најмалите!

Поставувањето и растурањето на елката се поврзани со одредени датуми. Традиционално,...

Тие вчера правеа мекици во ресторан во Скопје. Се славеше со музика и најблиските пријатели. Внукот ќе го носи името Бранко по неговиот дедо, ни кажаа за „Репортер“, а ова е прв внук за поранешниот претседател

Бранко Црвенковски стана дедо, со мекици и музика се славеше за внукот Бранко

Поранешниот претседател, премиер и лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски стана дедо. Неговиот...