Однесувањето на лекарот беше морално неприфатливо, потенцираат од институцијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 октомври, 2020 15:05

ГИНЕКОЛОГ СО ИЗМАМА НАПРАВИ 17 ДЕЦА: Кога на пациентите ја откриле вистината, било предоцна

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Холандски гинеколог им убризгал сперма на пациенти без нивно знаење и така станал татко на најмалку 17 деца, објави болницата „Исала“ во североисточниот град Зволе.

Однесувањето на лекарот беше морално неприфатливо, потенцираат од институцијата.

Во меѓувреме почина неименуваниот гинеколог.

Тој беше специјалист во таа болница помеѓу 1981 и 1993 година за вештачко оплодување со донирана сперма. Случајот е откриен кога дел од зачнатите деца, денес возрасни, започнале да откриваат кој е нивниот биолошки татко и кога ДНК примероците биле споредени со ДНК на лекарот на признатото дете.

Не е исклучена можноста лекарот да е татко на уште повеќе деца, соопштија од болницата.

„На родителите им беше препорачано да не шират информации за тоа“, се вели во соопштението.

Сличен случај ја шокираше Холандија пред неколку години кога беше откриен случајот на специјалистот Јан Карбат, кој оплоди многу пациенти со својата сперма и е татко на најмалку 49 деца.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Новата црногорска влада, како што предложи, ќе има 12 оддели. Тој го предложи водачот на ГП УРА, Дритан Абазовиќ, за заменик-премиер.

ОВИЕ СЕ КАНДИДАТИ ЗА МИНИСТРИ ВО ЦРНА ГОРА: Кривокапиќ за составот на новата Влада-Абазовиќ, потпретседател, еве кој ќе го води МУП

Мандатарот Здравко Кривокапиќ ги претстави кандидатите за министри на 42-та Влада на...

Според него, буџетот предложен од Владата за следната година не одговара на постојните предизвици и ќе резултира со уништување на домаќинствата и деловните субјекти, а новата влада што ќе се формира по парламентарните избори напролет ќе се соочи со празна каса.

РУМЕН РАДЕВ: Бугарија ја очекува празна каса, ќе се уништат домаќинствата и деловните субјекти

Бугарскиот претседател Румен Радев ја критикуваше владата за нејзиниот третман на...

Рано изутрината во петокот, полициски службеници упаднаа во 180 куќи, а уапсени беа 45 лица, кои го запреа ланецот шверц со кој мафијашката група оствари профит од 100 милиони евра во првите шест месеци со увоз на 45 тони кокаин, објави Европол.

НАЈГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА: Уапсени 45 лица, разбиен синџир за шверц на дрога од Бразил кон Европа, запленети милиони евра

Повеќе од 1.000 полицајци во шест различни земји, потпомогнати од силите на Европол, уапсија...

Тој во видео објавата на социјалните мрежи во четвртокот вечерта рече дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа од граѓаните.

БОЛСОНАРО ПОРАЧА: Нема да примам вакцина за коронавирус, тоа е мое право

Бразилскиот претседател Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против вирусот...