За оставката на местото главна сестра, Бајовска покрај директорката на болницата Билјана Гагачевска, лично го запознала и министерот за здравство Венко Филипче.

Објавил: Перо Милчин | 21 ноември, 2020 10:51

Главната сестра во битолската болница поднесе неотповиклива оставка

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Главната медицинска сестра во Клиничката болница во Битола, Радмила Бајовска, поднесе неотповиклива оставка, објави Нова Македонија.

За оставката на местото главна сестра, Бајовска покрај директорката на болницата Билјана Гагачевска, лично го запознала и министерот за здравство Венко Филипче.

Засега не се познати причините за оставката на Бајовска.

Инаку Бајовска е сестра со долгогодишно искуство и таа беше главна сестра во изминатите неколку години, објави Нова Македонија.

Расправија на повисок тон со раководните лица била причината за три медицинските сестри од инфективната клиника во Скопје кои неодамна дадоа отказ од работа.

Ова го тврдеше министерот за здравство кој се сретна со сестрите!

Меѓу сестрите кои заминаа беше и главната сестра со три децениски стаж, која во барањето за прекин на работниот однос како причина го наведуваше непочитувањето и деградирањето на профилот медицинска сестра. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека информацијата дека Данска и Холандија се приклучуваат на бугарското вето е неточна.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: БУГАРСКИ МЕДИУМИ НАЈАВИЈА ВЕТО И ОД ДРУГИ ЗЕМЈИ, ДОЈДОА ДЕМАНТИ

Лажни вести се информациите дека  Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето...

Можеме да разговараме за сите други прашања што претставуваат некаков интерес, меѓутоа не и за прашањата кои се наш идентитет и наш јазик, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, по посетата на Жеровјане, каде што изврши увид на новата реконструирана зграда за полициското одделение.

Спасовски: Македонскиот идентитет и јазик се прашања за кои никој нема право да разговара

Владата прави напори за на принципиелна основа да се постигне компромис во однос на...

Очекувам следниот месец да го именуваат Груевски за почесен министер за финансии.
Зошто да не?

Најчевска: Како може Бучковски како осуден криминалец кој се извлече од затворската казна да биде претставник со Бугарија?

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на...