Според објавените документи, од клиниката си заминуваат и Силвана Рогиќ и Дивна Бојческа. И двете го поднеле отказното решение на 28 ми овој месец, а причината воглавно е истата. Имено и тие се медицински сестри со долгогодишно искуство на Клиниката.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 септември, 2020 10:07

Главната сестра на Инфективна и уште две колешки даваат отказ: Причината е деградирање на профилот медицинска сестра

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Зорица Љубичиќ Митиќ, главната медицинска сестра на скопската Инфективна клиника, заедно со уште две свои колешки, во време на пандемија дала отказ на работното место, покажуваат документи кои вчера беа објавени на Фејсбук. Таа како причина за отказот посочува непочитување и деградирање на профилот медицинска сестра.

Во време на пандемија, главната медицинска сестра на Инфективна клиника поднела отказно решение….

„Причините за да ја напуштам Клиниката по 28 години професионална посветеност се многубројни, но би навела само една: Непочитување и деградирање на профилот медицинска сестра, како една од најважните алки во медицинскиот тим,“ пишува Љубичиќ Митиќ во отказното писмо упатено до раководството на Инфективна.

Според објавените документи, од клиниката си заминуваат и Силвана Рогиќ и Дивна Бојческа. И двете го поднеле отказното решение на 28 ми овој месец, а причината воглавно е истата. Имено и тие се медицински сестри со долгогодишно искуство на Клиниката.

Вчера „Фокус“ се обиде да контактира со директорката на скопската Инфективна клиника, Милена Стефановиќ за да појасни зошто трите медицински сестри си даваат отказ, но таа не одговорила на прашањата.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За граѓаните коишто аплицирале за субвенции за инвертери и ги исполнуваат условите во тек е процесот на предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима уреди за затоплување.

ПОДНЕСЕНИ 5000 БАРАЊА ЗА СУБВЕНЦИИ – ЗАВРШУВА ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ИНВЕРТЕРИ

Градот Скопје ги информира граѓаните дека завршува јавниот повик за доделување субвенции...

Оваа недела Шведска објави построги локални препораки за Упсала, универзитетски град на 70 километри северно од Стокхолм. Градот стана жариште на коронавирус откако студентите се вратија.

Швеѓаните ни мува не ги лази од КОРОНА- Филипче во паника, македонскиот здравствен систем пред колабс!

Иако бројот на лица заразени со коронавирус расте во земјата, Шведска останува на својот...

Во јули пак, на социјалните мрежи се прошири вест дека починал. За ,,Фокус”, во телефонски разговор тогаш порача дека не може да се изначуди каков свет има.

АМДИ БАЈРАМ: Заврши мојата ера, ама сите ќе ме памтат- ТИВКО ЗАМИНА И КРАЛОТ НА РОМИТЕ

Негов многу близок пријател и соработник, во телефонски разговор за ,,Фокус” ја потврди...