Вчера ја одржавме првата седница и денеска го разгледавме предлог Акциониот план, рече Стојанче Ангелов ,раководител Главниот Штаб за управување со кризната состојба.

Објавил: Стојче Бушин | 21 ноември, 2020 20:30

Главниот кризен штаб го изготви акцискиот план

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вчера ја одржавме првата седница и денеска го разгледавме предлог Акциониот план, рече Стојанче Ангелов, раководител Главниот штаб за управување со кризната состојба.

Ќе побараме од Советот на невладини организации да се приклучи и нивен член, рече Ангелов.

Била разгледана потребата од учество на Армијата , за што дополнително ќе бидат утврдени здравствените објекти , што ќе треба да бидат обезбедувани од војниците.

– Ние ќе работиме можеби споредна улога во ситуацијава, која ќе биде многу значајна за јавноста и на јакнење на јавната свест за да граѓаните сфатат дека се работи за една опасна болест со тоа што ќе бидат вклучени и претставници од невладиниот сектор, кои ќе бидат определени од советот на Владата за соработка со невладини организации, изјави за Сител Ангелов.

Ангелов додава дека армијата ќе и асистира на МВР, но и ќе им помага и на здравствените установи онаму каде што е најпотребна. Во овој случај кога е прогласена кризна состојба армијата има право да презема одредени дејствија во делот на обезбедувањето.

– Акцискиот план треба да се разгледа од страна на управувачкиот комитет пред да стапи на сила, вели Ангелов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека информацијата дека Данска и Холандија се приклучуваат на бугарското вето е неточна.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: БУГАРСКИ МЕДИУМИ НАЈАВИЈА ВЕТО И ОД ДРУГИ ЗЕМЈИ, ДОЈДОА ДЕМАНТИ

Лажни вести се информациите дека  Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето...

Можеме да разговараме за сите други прашања што претставуваат некаков интерес, меѓутоа не и за прашањата кои се наш идентитет и наш јазик, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, по посетата на Жеровјане, каде што изврши увид на новата реконструирана зграда за полициското одделение.

Спасовски: Македонскиот идентитет и јазик се прашања за кои никој нема право да разговара

Владата прави напори за на принципиелна основа да се постигне компромис во однос на...

Очекувам следниот месец да го именуваат Груевски за почесен министер за финансии.
Зошто да не?

Најчевска: Како може Бучковски како осуден криминалец кој се извлече од затворската казна да биде претставник со Бугарија?

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на...