Третото издание на парадата на гордоста ќе се одржи во последната сабота од јуни под мотото „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда

Објавил: Сара Фемина | 11 јуни, 2022 13:26

Годинешната парада на гордоста ќе се одржи на 25 јуни со мотото „Излези за љубов!“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија  одржа прес-конференција на која ги соопшти деталите за овогодишното издание на Скопје Прајд која ќе се одржи на 25 јуни. 

Третото издание на парадата на гордоста ќе се одржи во последната сабота од јуни под мотото „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“. Прајдот останува важна форма на протест на ЛГБТ+ заедницата против стигмата, предрасудите и насилството, а медиумската поддршка е од суштинско значење во борбата за еднаквост на маргинализираните групи, беше речено на прес конференцијата.

Минатите изданија на Прајдот покажаа дека најголемиот дел од медиумите известуваа за настанот согласно професионалните и етички новинарски стандарди и се надеваме дека позитивниот тренд на информирање за ЛГБТ+ темите низ призмата на човекови права ќе продолжи и годинава, б.еше наведено на прес конференцијата

Се очекуваат околу 2 000 учесници од земјава и од странство а целата манифестација да помине мирно, како и досегашните прајдови.  

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Игор Петрески, претседател на здружението „Карпалак“ е разочаран и стојат на ставот дека биле предадени и „наместени“. Вели дека многу се ветуваше, но не е направено!

21 година од трагичниот настан кај местото Карпалак на патот Скопје

На 8 август 2001 година кај месноста Карпалак загинаа: Сашо Китаноски, Нане Наумоски,...

Шест месеци пред своето јавување на Пресветата Дева Марија во Назарет, великиот архангел Божји Гавриил му се јавил на првосвештеникот Захариј во ерусалимскиот храм

ЗА МНОГУ ГОДИНИ ИВАНДЕН: Цвеќето има магична моќ!

Денеска се празнува Свети Јован- летен, повеќе познат како Иванден, денот на раѓањето...

Огромна река народ од десетици илјади ги преплавуваат улиците во протестот против бугаризација на Македонија со предлогот на Европската Унија.

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ – ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ГО УСВОЈУВА ПОНИЖУВАЧКИОТ ПРЕДЛОГ!

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ – ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ГО УСВОЈУВА ПОНИЖУВАЧКИОТ ПРЕДЛОГ! Огромна...

Средбата е дел од низата планирани консултативни средби на Ковачевски со лидерите на опозицијата, како дел од широката консултација за предлогот на француското претседателство.

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците! Во Клубот на пратениците...