Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Објавил: Мирко Бачиќ | 6 март, 2021 20:01

Голема акција на МВР во Гевгелија, запленета голема количина на дрога

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Гевгелија во тек е акција за сузбивање на нелегална трговија со дрога.

Неофицијално запленети се околу 200 килограми марихуана, а има и приведени лица.

Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Недозволената трговија со дрога, наркобизнис или пак наркотрговијата, претставува еден вид на ,,црн пазар,, на кој што се одвива купопродажбата на истоимената и врз основа на истата се остварува и голем профит.

Секако дека овој црн пазар го опфаќа одгледувањето на психотропните супстанци (дроги), нивното производство, прекуграничното дистрибуирање и на крајот продажбата на определени супстанци (дроги) кои што се забранети со закон. Во многу земји ширум светот, трговијата со дрога е забранета и е инкриминирана во Кривичните законици како кривично дело кое е казниво. Во Република Македонија овој тип на кривични дела поврзани со дрога се инкриминирани во 21 глава од Кривичниот Законик.

Неовластеното производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори (член 215 од КЗ) и Овозможување на употреба наркотични дроги (Член 216 од КЗ) претставуваат кривични дела за кои се предвидени затворски казни за сторителите.

Во определени земји пак како што се Кина, Иран или Сингапур нелегалната трговија со дрога се казнува дури и со смртна казна.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Освен Фетаи во Вишото обвинителство во иднина ќе работат и обвинителите Бурим Рустеми, Наум Пановски, Сашо Трајчев и Снежана Георгиевска.

Советот за јавни обвинители ја понижи Ристоска: „Разочарана сум“, што не бев избрана за виш јавен обвинител

Во изјава за „360 степени“, обвинителката Ленче Ристоска не го криеше своето разочарување...

Обвинителите Лиле Стефанова, Артан Ајро и Трајче Пеливанов, кои беа дел од поранешното СЈО, како и Наташа Поп Трајкова од Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Струмица и Катерина Колариќ од ОЈО Скопје ќе го засилат Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска.

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

Тројца обвинители од поранешното СЈО и по една обвинителка од Скопје и Струмица ќе...

Претставниците на земјоделците го информираа претседателот Мицкоски дека обештетувањата уште не им се исплатени, иако поминал подолг период.

Мицкоски на средба со земјоделците од Арачиново и Гази Баба: Власта со години не им ги исплаќа средствата за обештетување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со претседателот на Комисијата...

Битиќи изрази задоволство со тоа што со овој инвестициски проект дополнително ќе се влијае на зголемување на извозот во нашата земја, а поради тоа што воведување на нова производна линија во погонот во Кавадарци и отворањето на новиот производствен погон во Куманово, ќе отворат нови можности за граѓаните од овие општини, но и ќе влијаат на локалниот економски развој.

Нова инвестиција во Кавадарци и Куманово во вредност од 16 милиони евра и околу 1000 нови работни места

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација...