Министерот рече дека проневерата околу 240 милиони кувајтски динари или 789 милиони долари, се случила пред неговото именување за Министер на одбрана 2017 година.

Објавил: Сара Фемина | 16 ноември, 2019 20:08

ГОЛЕМА АФЕРА ВО КУВАЈТ: Украдени 800 милиони долари од државната каса за воена помош!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кувајтскиот министер за одбрана Насер Сабах Ал Ахмад изјави дека од државната каса на Кувајт, за воена помош се украдени 800 милиони долари.

Министерот рече дека проневерата околу 240 милиони кувајтски динари или 789 милиони долари, се случила пред неговото именување за Министер на одбрана 2017 година.

Ахмад во судот во четвртокот нешто пред најавата за оставка на владата, ги пренесе деловите за истрагата за проневерата на пари.

Министерот додаде дека за неправилностите барал објаснување од премиерот и министерот за внатрешни работи, но тие не му одговориле поради што министерот покасно ги бојкотираше состаноците со владата.

Тоа е една од причините за оставка на владата, рече кувајтскиот министер.

Портпаролот на владата Тарек ал Мазрем изјави дека во четвртокот владата поднела оставка поради критиката на парламентот.

Кувајт е уставна монархија и има најстар редовно избран парламент во арапскиот свет.

На чело на државата се наоѓа емирот и наречен и шеик. Советот на министри е управуван од премиерот кој е и шеф на владата. Владата мора да има најмалку еден избран член од кувајтскиот парламент. Националното собрание има право на распуштање на премиерот или било кој друг член на кабинетот. Сите членови на кабинетот одговараат пред собранието. Собранието се состои од педесет члена кои се избрани за мандат од четири години. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како на пример, Путин навел неодамна во резулуцијата на Европскиот парламент, која како што ја оцени, ставена е на исто ниво на нацистичките агресори и Советскиот сојуз, пренесуваат Итар Тас.

ПУТИН ВЕЛИ ДЕКА МЕЃУНАРОДНИТЕ ИСНТИТУЦИИ ФАЛСИФИКУВААТ ИСТОРИЈА: ЕП ги стави на исто ниво нацистите и СССР

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил вчера дека обидите за искривување на историската...

Тој додаде дека Италија инсистира да има позитивна одлука за почеток на преговорите за двете земји. – Италија инсистира на потребата за позитивна одлука за двете земји и закажување датум за повикување на првата меѓувладина конференција, исто така и да се додели мандат на Комисијата да ја подготви рамката за преговори.

Мајо: Италија ги поддржува Албанија и Македонија на европскиот пат

Италијанскиот министер за надворешни работи и меѓународна соработка, Луиџи ди Мајо...

Имено Вучиќ упати порака до македонската Влада и рече дека треба да си ја гледа својата работа. Тој упати порака и до Србите во Македонија.

Вучиќ: Со бојкотот на нобеловецот Хандке, македонската влада покажа на Србите за кого да гласаат

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, на социјалните мрежи го коментираше бојкотот...

Тие кои што останаа во државните болници мораат на вечер да возат такси да преживеат, вели Алексеј.

РУСКИТЕ ХИРУРЗИ ОПЕРИРААТ ДУРИ 12 ЧАСА, а навечер возат такси да преживеат: Нема да верувате колку им изнесува просечната плата!

Дванаесет часа руските лекари оперираат луѓе, а доцна во ноќта возат такси да ги прехранат...